O σκύλος μου αναστατώνεται απο τους θορύβους

Discussion in 'Απορίες' started by phantomas, Mar 12, 2007.

1. phantomas

phantomas New Member

Να είστε σίγουροι οτι θα σας χρειαστούμε. Και 1ος εγώ.

Έχω διαπιστώσει οτι η Κλάρα μου αναστατώνεται απο τους θορύβους. Δεν ξέρω αν μπορώ να την πω κροτοφοβική, δεν νομίζω οτι είναι, αλλά π.χ. όταν ακούει ένα μηχανάκι σηκώνει τον κόσμο στο πόδι. Όταν χτυπάει το θυροτηλέφωνο ή το κουδούνι της πόρτας μας ακούει όλο το τετράγωνο απο τα γαβγίσματα της. Όταν είμαστε βόλτα και ας πούμε οτι χτυπάω δυνατά το πόδι μου στο δρόμο τινάζεται, σπίτι αν της χτυπήσω δυνατά παλαμάκια χαμηλώνει τα μπροστινά της πόδια και αρχίζει σε κάθε παλαμάκι και κάνει απο ένα γάβγισμα......

Απο όλα αυτά που περιέγραψα, βγαίνει κάποιο νόημα? Να διευκρυνήσω οτι μπορούμε να πάμε βόλτα σε κεντρικό δρόμο όπου περνάνε μηχανάκια, φορτηγά, λεοφωρεία χωρίς κανένα πρόβλημα. Αντιδρά δλδ. έντονα σε μεμονομένους έντονους ήχους.
  2. boxer2

boxer2 New Member

αν δεν εκδηλωνει ΦΟΒΟ στους ηχους δε νομιζω οτι ειναι κροτοφοβικη.
    το να γαυγιζει σε ηχους υψηλων συχνοτητων ειναι λογικο και συνηθισμενο.

πεσμου πρωτα ομως, εκδηλωνει ΦΟΒΟ ποτε σε ηχους? κρυβεται? πανικοβαλεται? (μαλλον οχι :) )
  3. phantomas

phantomas New Member

Όχι. Γενικά δεν νομίζω οτι είναι το μόνο σκυλί που γαβγίζει π.χ. στο άκουσμα του θυροτηλέφωνου (ήχος οξύς και διαπεραστικός). Δεν κρύβεται στο άκουσμα οποιουδήποτε ήχου. Απλά σε συγκεκριμένους ήχους σηκώνει τον κόσμο στο πόδι......(φυσιολογικό?)
  4. gikkat

gikkat New Member

xoris na anoiko stous ekpaideftes tis pareas, ebeirika kai mono alla i parapano perigrafi sou mou thimizei ksekinima paixnidou...
    kai ta 2 proigoumena skylia mou kai i Ramone otan xamilonan/lonei ta brostina podia itan/einai etoima gia paixnidi...
    apla antidra sto sygekrimeno ixo... emeis to ksekiname otan tin koitao epimona sta matia... xamilonei, mou gavgizei kai palevoume!!!

PS. sorry apo tous ekpaideftes tis pareas gia tin paremvasi :wink:
  5. boxer2

boxer2 New Member

ουτε σπανιο ουτε παραλογο.
    επισης, εχεις παρατηρησει αν γαυγιζει ΜΟΝΟ οταν χτυπανε το κουδουνι, ή αν γαυγιζει γενικως επειδη καποιος ηρθε? εννοω πριν ακουστει το κουδουνισμα.

αν το θεωρεις ενοχλητικο και θελεις σιγα σιγα να το μειωσεις ή να το εξαλειψεις, θα προτεινα να της μαθεις 2 εντολες. το "μιλα" και το "σιωπη"

ξερει καποιες εντολες τωρα? γενικως εχει μαθει τη διαδικασια εκπαιδευσης? ξερει πραγματα?

αν κανει τη σταση που φανταζομαι, ισως να το βρισκει σαν παιχνιδι, εστω μια εντονη ασχολια-διαδικασια. αυτο θα σε βοηθησει στο "μιλα" πολυ!

εσυ δε θα τιναζοσουν στη θεση της? :p
  6. boxer2

boxer2 New Member

τι συγνωμη βρε???????
    ζωγραφισες παλι :p :lol: :)
  7. gikkat

gikkat New Member

kalitexnis... :butthead:
  8. Marin

Marin Administrator

χαχαχα η gikkat εχει πολλή πλάκα ρε
  9. gikkat

gikkat New Member

kai na deite kai ti kalo paidi einai...!!! :-D
    i marina tin exei gnorisei sto bazaar alla den tis gemise to mati!!! :wink:
  10. boxer2

boxer2 New Member

οπα?!
    :p
    :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
  11. Μόλις διάβασα όλα τα σημερινά post, και ενώ εκνευρίστηκα, έχω ρίξει και τρελό γέλιο με την gikkat....

Gikkat μας φτιάχνεις τη διάθεση. Είσαι απίστευτη....
    Μαζί σου
    :prayer:
    Ιδίως με το sachlamari... έχεις δώσει ρέστα.........
  12. gikkat

gikkat New Member

den yponoisa tipota!!! apla tis Kyriakes to paizo sovari...
    sti douleia to rixno stin trellitsa na perna i ora...
    pali xalia to kaname to topic kai o Platon tha fonazei... :?
  13. phantomas

phantomas New Member

εσυ δε θα τιναζοσουν στη θεση της? :p[/quote:38bpoo6q]

Ναι, γαβγίζει και πριν ακουστεί το κουδούνι όταν κάποιος έρχεται σπίτι μου, αλλά μόνο σε 2 περιπτώσεις α) όταν καταλάβει οτι ήρθε η γυναίκα μου (καταλαβαίνει την μηχανή του αυτοκινήτου) και όταν έρθει ο αδερφός μου (το ίδιο με πρίν).
    Γαβγίζει επίσης αν περνάει κάποιος κάτω απο το μπαλκόνι....οποιοσδήποτε....

Δεν ενοχλέι εμάς αλλά πρέπει να μειωθεί αναγκαστικά γιατί σε 1,5 μήνα θα έχουμε τα δίδυμα στο σπίτι και δεν γίνεται η Κλάρα να γαβγίζει με το παραμικρό. Πως εφαρμόζονται οι δύο αυτές εντολές?

Όχι δεν ξέρει κάποιες εντολές πέρα απο το "κάτσε". Παρόλο που γνωρίζω πως να της μάθω και άλλες εντολές όπως το "κάτω" το "μείνε" και το "έλα" δεν τις έχω εφαρμόσει.... :roll:
  14. boxer2

boxer2 New Member

σου δειχνει οτι φυλαει το χωρο?
    απολυτα λογικο, κριμα που πρεπει να κοπει.

λοιπον, ξενικας με το "μιλα"
    της λες "μιλα" και χτυπας παλαμακι.
    με το που θα γαυγισει της μπρααααααααβο κλαρα(κλαρα δεν τη λενε?)
    και επιβραβευεις πλουσιοπαροχα! κατα προτιμηση μικρες λιχουδιες, που να μη χρειαζονται μασημα, αλλα να της αρεσουν αρκετα.

σιγα σιγα αφαιρεις το παλαμακι, απο τη στιγμη που γαυγιζει κατοπιν εντολης. αλλα προσεξε!!!!! δε θα ενισχυεις ΠΟΤΕ οταν γαυγιζει ΧΩΡΙΣ να το εχεις ζητησει.

το "σιωπη" γινεται ακριβως αναποδα. την πιανεις την ωρα που γαυγιζει και λες "σιωπη" με απολυτο τονο, αλλα οχι φωνη ουτε με υφος επιπληκτικο ή κατι τετοιο. απλα δε θα το πεις παιχνιδιαρικα οπως θα μπορουσες να πεις το "μιλα" ή κατι αλλο. και επιβραβευεις μολις σταματησει! "μπραβο κλαρα, ετσι, σιωπη" την ωρα που δε γαυγιζει! στην αρχη θα πρεπει να επιβραβευεις εστω και για μικρης διαρκειας εκτελεσεις, μετα σταδιακα θελουμε μεγαλυτερη διαρκεια. αυξανεις τα κριτηρια.

τι να σου πρωτογραψω και σε ενα ποστ????!!

α!! και προσεξε να μην την αναστατωνεται ποτε οταν καποιος ερχεται, σε στυλ "ποιος ειναι ποιος ειναι?" κλπ..

ο,τι αποριες εχεις, πες.ολο και κατι ισως να μου ξεφυγε
  15. platon

platon Σκύλος

16. phantomas

phantomas New Member

Είμαστε σε πολλή σκέψη αν πρέπει να κοπεί γιατί μια φορά σηκώθηκε μέσα στην μάυρη νύχτα και γάβγιζε στην πόρτα της κουζίνας. Εμείς την μαλώσαμε, αλλά το επόμενο πρωΐ στις 7 μας χτυπήσανε το κουδούνι τα παιδιά του 2ου (εμείς είμαστε 1ος) γιατί τους είχανε......νοικοκυρέψει και αυτοί κοιμόντουσαν στο δωμάτιο. Άρα η Κλάρα μάλλον μας έσωσε.... :)

Καμιά φορά το κάνουμε αυτό το λάθος. Πρέπει να κοπεί πάραυτα.
  17. boxer2

boxer2 New Member

νατααααααα :?

παντως τα μωρουδενια εκτος του οτι θα κοιμουνται πολυ πολυ βαρια, πιστευω θα συνηθισουν το γαυγισμα απο πολυ νωρις και δε θα φοβουνται.
    αρκει να μη γινεται σε υπερβολικο βαθμο.
    αλλα να σας φυλαει η καημενη η Κλαρα και να τη μαλωνετε? πικρα ειναι...

τεσπα. θυμισου να ενισχυεις εντονα αυτα που θελεις!!!! εστιασε στις επιθυμητες συμπεριφορες!
    να θυμασαι οτι οτιδηποτε κανετε τη στιγμη που γαυγιζει οπως να τρεχετε πισω της, καταπανω της, να ανοιγετε πορτες, να της φωναζετε να τη μαλωνετε κλπ. ειναι ενισχυση. και επισης, να θυμασαι να δινεις την εντολη "σιωπη" οταν θα ξερεις οτι μετα απο ΛΙΓΟ θα την εκτελεσει. να μην εχεις αποτυχημενες προσπαθειες.
    για παραδειγμα, κανονισε με τη γυναικα σου να μη χτυπησει το κουδουνι, και να σταθει εκει μεχρι να ακουσει οτι το γαυγισμα εχει σταματησει. να εχετε συνεννοηθει για το τι κανει ο ενας εξω και ο αλλος μεσα. ωστε να προβλεπεις αντιδρασεις.
    και να μπαινει μεσα οταν το γαυγισμα εχει σταματησει τελειως..
    ε δεν υπαρχει και μεγαλυτερη ενισχυση οταν η Κλαρα γαυγιζει απο ανυπομονησια και τοτε μπαινει μεσα η γυναικα σου.
    ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω :)
  18. gikkat

gikkat New Member

ego pali exo efarmosi to "siopi" os "poios einai???"...
    otan tis to arxisa ekana isixia kai prosilonomoun stin porta san na prospatho na akouso kati... to ekane me ton kairo ki ekeini...
    otan leo loipon "poios einai???" kanoume isixia (to poli na psithirisei ena gouf, mesa apo ta dontia tis ki afto otan exei arxisei na akouei kati), akoume prosektika kai an akousoume kapoio thorivo tis leo "par' ton" (oxi me tin ennoia katasparakse ton dolofone mou!!!), einai typou fonakse alla mou evgene kalitera :) ... tote gavgizoume!!! :)
  19. Marin

Marin Administrator

Και εγώ κάτι αντίστοιχο εχω κάνει!! Γενικά το "ποιος είναι?" το μαθαίνουν εύκολα. Εμένα τεντώνονται όπου και να ειναι και ψαχνουν αν βρουν ποιος είναι, ακόμα και όταν το λέω στη βόλτα, ψάχνουν γύρω γυρω να δουν ποιος είναι... έχει πλάκα.

Μαρίνα
  20. gikkat

gikkat New Member

to vasiko gia mena einai na paratiriseis to skylo sou kai na tou dimiourgiseis entoles me vasi tis dikes tou sinitheis...
    px. emeis tora mathenoume to "tinaksou"... tis to matheno tin ora pou tin kano banio. otan paei na tinaxtei tis leo "tinaksou" kai afou standard tha to kanei tis leo bravo...
    etsi oste na syndesei sinitheies tis me sygekrimenes entoles...
    etsi exoume mathei to
    "dose mou to xeri"
    "to allo xeri"
    "kola to"
    "telos" (otan einai i ora na stamatisoume to paixnidi ston kipo kai na anevoume spiti)
    kai alla pou tha mathoume stin poreia...
    genika pistevo pos oso paratireis to skylo sou toso tha matheneis tis sinitheies tis kai tha boreis na tis didakseis pragmata... o proigoumenos skylakos mou sinexeia mathene kati kainourio. kath' oli ti diarkeia tis zois tou...

Share This Page