Οι χαμστερόφιλοι παρακαλώ να με βοηθήσουν !!

Discussion in 'Χάμστερ' started by ΧρηστάραS, Oct 5, 2009.

1. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

Για σας "xαμστεροφιλοι"...έψαχνα αυτές τις μέρες ένα ζωάκι που θα μου ταίριαζε στο λίγο χρόνο που μένει μετά από σχόλιο,φροντιστήριο,γυμναστήριο..σκέφτηκα λοιπόν να πάρο "xαμστερακι"..διάβασα τις οδηγίες για το πως θα φροντίσω ένα χαμστερ..νάνε καλά η Νίνα2gr που έφτιαξε αυτό το topic http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=1708 !!!
    τέλος πάντων,από σας θάθελα απλά πράγματα..επειδή πρώτα θα φροντίσω να φτιάξω το σπίτι του hamster και το κατάλληλο περιβάλλον θάθελα οποιος μπορεί να βοηθήσει και να μου δόση ένα site..
    1)με σπιτάκια για hamster να δω γενικά τιμές μη πάο άφραγκος στο pet shop και γίνω ρεζίλι:)
    2)ένας κατάλογος με το τι τροφές θα πρέπει να του δίνω
    ->>ΕΠΙΣΙΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ-
    1)μπορώ νάχω άμμο και ροκανίδι?(για περισσότερη απόλαυση)
    2)την άμμο να την έχω χύμα στο κλουβί η να τι βάλω σένα μεγάλο γυάλινο δοχείο πούχω?
    3)μπορώ να του φτιάχνω μπαλάκια από χαρτί και κλωστή να τρέχει να το πιάσει να το ξεσκίσει η είναι κακό?
    4)αφού μετά από λίγες μέρες με συνηθίσει και δε με φοβάται θα μπορώ να το πιάνω όταν δε κοιμάται και να πεζό μαζί του?
    5)τι νερό να του δίνω να πίνει?τις βρύσης θάχει πρόβλημα?
    ΑΥΤΑ,ΤΟ ΞΈΡΩ ΦΑΊΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛα!!!:D
    -->ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ<--
    Last edited: Oct 8, 2009
  2. platon

platon Σκύλος

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να γράψεις το post σου με Ελληνικούς χαρακτήρες :)
  3. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

έτοιμος τώρα άμα έχω και κανένα ορθογραφικό λαθάκι δε χάλασε ο κόσμος:D
  4. topaidi2002

topaidi2002 New Member

Εγω δεν γνωρίζω το πιο σωστο θα σου πω τί κάνω με τα δικά μου
    1)Εγω πήρα ενα μεγάλο κλουβάκι πλήρως εξοπλισμένο με 14 ευρα. Οροφος ημιοροφος ποτιστερς ταϊστρες κτλ
    2)Εκτός απο τη τροφή που αγοράζω απο τα καταστήματα τους δίνω και Μαρουλάκι 1 φορα την εβδομάδα.
    1)Εγω έχη και τα δυο, την άμμο την χρησιμοποιούν για να κανουν μπάνιο
    2)Εγω την έχω σε ένα πλαστικό δοχείο.
    3)Δεν το κάνω συχνα αλλα το γουστάρουν πολυ.
    4)Τι εννοεις παιχνίδι; Εμένα ειναι η καλυτερη τους με το που ανοιγω το κλουβί σκαρφαλώνουν στα ρια μας. Θέλουν βόλτα έξω απο το κλουβί.
    5)Εγω βρύσης του βάζω τωρα μεταλίκο ή Perrier μήπως ειναι υπερβολή;;;
  5. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

ευχαριστω για τις πληροφορίες αλλα γιατι τα δικά μου κοιμούνται ότι ώρα τους καπνίσει?
    δηλαδή το πρωί είναι ξύπνια και μπορεί να κοιμηθούν στις 2 το μεσημέρι να σηκωθούν στις 5-6 και να κοιμηθούν στις 10 το βραδυ...1)είναι κακό αυτό?
    2)υπάρχει περίπτωση να τους ενοχλεί το φως?
    3)το νερό στο δοχειακή για ποσο καιρό να τόχω?και κάτι άλλο,αν είναι
    από μπουκάλι αγοραστό να τους το βάζο δροσερό?
    Last edited: Oct 7, 2009
  6. Αν μένεις Αθήνα, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα πμ λέγοντας από πού πήρες αυτό το κλουβί; Ευχαριστώ.
  7. Καλώς ήλθες!
    Από όσα ξέρω μέχρι τώρα θα προσπαθήσω να απαντήσω...
    1) Δεν έχει νόημα να δώσω λινκ γιατί από ότι κατάλαβα πήρες ήδη κλουβί και ζωάκι(α). Δώσε μας ωστόσο λίγες πληροφορίες για το τι κλουβί πήρες και τα ζωάκια (ράτσα, ηλικία αν σου είπαν κτλ) και φρόντισε να είναι του ίδιου φύλου γιατί σε 2 το πολύ εβδομάδες θα έχεις πολλά, πολλά χάμστερ! Αν πήρες σύριαν να σου θυμίσω ότι θα χρειαστεί κάθε ένα το δικό του κλουβί ούτως ή άλλως. Επίσης, αν τσακώνονται πρέπει να τα χωρίσεις ότι ράτσα και να είναι, γιατί θα σκοτωθούν σε λίγες μέρες.
    2) Μια καλή ξηρή τροφή ειδική για χάμστερ (όχι χύμα απλή κουνελίνη) είναι η βασική. Λίγο τυρί, καρότο, παξιμάδι, ψωμί, βρασμένο αυγό και ανάλατοι ηλιόσποροι ή αράπικα φυστίκια (έχει πλάκα πώς ξεφλουδίζουν τα τελευταία 2!) είναι καλά για λιχουδιά 2-3 φορές την εβδομάδα. Για πλήρη λίστα με το ποιες τροφές επιτρέπονται και ποιες απαγορεύονται δες και στο
    http://www.hamsterific.com/HamsterUniversity/FoodList.html
    Αν πήρες νάνους, πρόσεξε μην τους δώσεις ζάχαρη και φρούτα, προκαλεί διαβήτη. Προσοχή στα πολλά λαχανικά, προκαλούν διάρροια που είναι θανατηφόρα για τα χάμστερ. Κάποιες τροφές απαγορεύονται τελείως. Δες τη λίστα στο λινκ. Αν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά πες μου.

Και για τις απορίες:

1) Ναι, λέγεται ότι, επειδή είναι ζώα της ερήμου/στέπας, την άμμο την ευχαριστιούνται για το μπάνιο τους όπως κάνουν και τα τσιντσιλά. Μια φτηνή λύση είναι να την έχεις σε μια μπανιέρα πουλιών.
    2) Σε δοχείο για να μην τη σκορπίζουν παντού όταν σκάβουν, και για να μην είναι σε όλο το υπόστρωμα και τα ενοχλεί. (Η μπανιέρα που λέγαμε...)
    3) Η κλωστή μπορεί να είναι επικίνδυνη για τα δόντια τους, αν σφηνώσει ανάμεσα μπορεί να ξεριζώσει κανένα. Καλύτερη λύση είναι τα ρολά από χαρτόνι (πχ χαρτί υγείας) αν βάλεις τροφή μέσα και τα διπλώσεις στις άκρες να κλείσουν.
    4)Φυσικά, σιγά σιγά θα σε συνηθίσει και θα αρχίσει να κυκλοφορεί πάνω σου. Μην το ζορίσεις γιατί μπορεί να σε δαγκώσει!
    5) Αν εννοείς αν χρειάζεται κάτι σαν το αντιχλωρικό που βάζουμε στο νερό για τα χελωνάκια, όχι, το νερό βρύσης είναι μια χαρά. Χρειάζεται όμως να το εμπλουτίσεις με μια βιταμίνη για χάμστερ για να μη σου αδυνατίσουν/αρρωστήσουν.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Α, και με την ευκαιρία είναι η Niva2gr, η χαμστεροκουνελομέντοράς μας :)
  8. 1) Είναι αγχωμένα από την αλλαγή περιβάλλοντος. Δώσε τους χρόνο. Μάλιστα βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι στη φύση είναι ημερόβια, αλλά είμαι κουρασμένος να το διαβάσω τώρα, σόρι!
    2) Αν δεν είναι πολύ ακραίες οι φωτιστικές συνθήκες, δεν τα πειράζει το φως, πάνε στο σπιτάκι τους και κοιμούνται. Αν έχεις νάνους ωστόσο μπορεί να επηρεάσει το χρώμα τους.
    3) Αν μπορείς άλλαζέ το κάθε 1-2 μέρες για να μην αναπτύσσονται μικρόβια και μυρίζει. Μπορείς να το βάλεις δροσερό αλλά όχι πολύ κρύο (από το ψυγείο). Δεν είναι απαραίτητο ωστόσο κάτι τέτοιο, όπως είναι πχ στα κουνέλια (διορθώστε με αν κάνω λάθος στο τελευταίο).
  9. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

πως το εξηγείται όταν βάζο μέσα το χέρι μου με τι τροφή τους απάνω νάρχονται και να μου δαγκώνουν τα δάχτυλα?
    είναι καλο σημάδι ότι αρχίζουν να με συνηθίζουν η περνάνε το χέρι μου για παιχνίδι?
  10. Διάφορες εξηγήσεις: Αν ορμάνε και σε δαγκώνουν (πολλές φορές τσιρίζουν κιόλας), φοβούνται γιατί νομίζουν ότι τους επιτίθεσαι για να τα φας :))) ή να παραβιάσεις το χώρο τους. Αν πλησιάζουν διερευνητικά και "τσιμπολογάνε" τα δάχτυλά σου, τότε είτε τα χέρια σου μυρίζουν φαγητό είτε τα χάμστερ υπακούν στο ένστικτό τους να... μασουλάνε λίγο οτιδήποτε καινούργιο. Δώσε τους λίγο χρόνο. Για λέγε, για λέγε λοιπόν :)) τι χάμστερ πήρες (αριθμός-χρώμα-ράτσα-ηλικία-φύλο;) Να σου ζήσουν!
  11. ...και πρόσεχε γιατί μερικές φορές δαγκώνουν δυνατά, ώσπου να ματώσεις! Τα δόντια τους είναι αρκετά μακριά και μυτερά...
    Last edited: Oct 9, 2009
  12. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

ine rosika nomizo:) gkri,(nanoi) ilikia nomizo exoun 3-4 mines..||auta,mou lene pos tha mou kanoun pedia se kamia 2 bdomades kai apo ki ke meta kathe mina tha xo genes!!kai anarotieme ego..ta pedia ama genithoun agoria-koritsia tha kanoun metaksis tous ta aderfia pedia?giati an nai ime xamenos:)
  13. vasilisk

vasilisk New Member

αντε μιας και εγινα μελοσ ασ πω και για τα δικα μου!

πηρα χτεσ τον/την ρουμπι....τι να πω! μπασ και καθετε να δω αν ειναι αγορι ή κοριτσι? Δεν με δαγκωσε μολισ εβαλα το χερι μου μεσα απλα ετρεχε εδω κι εκει...σημερα δεν φοβοταν τοσο πολυ και μυριζε το χερι μου...και εκεινη την ωρα του εβαλα και ενα κομματι μυλο μπασ και με συμπαθησει, αλλα το πηρε και το τρωει στο κλουβι του λολ

να πω οτι ειναι και διαολος! απο τις 3 μεχρι τις 4 το πρωι το εψαχνα γιατι ειχε παει πισω απο την ντουλαπα!

δεν του εχω βαλει αμμο, ουτε στο pet shop ειχαν...ειναι απαραιτητο?
  14. ΄

Πρώτα από όλα, είσαι σίγουρος για το φύλο τους; Και έρχομαι στις απορίες...
    Πίστεψέ με, τα χάμστερ είναι από τα θηλαστικά με τον υψηλότερο ρυθμό αναπαραγωγής στον κόσμο. Η κύηση κρατά 16-20 μέρες ανάλογα με τη ράτσα και η μέρα της γέννας είναι γόνιμη (!) οπότε μπορείς να έχεις ως 3-4 γέννες μέσα σε ένα δίμηνο! (ο ρυθμός αυτός είναι κάπως μικρότερος το χειμώνα).
    Επίσης, δεν έχει κανέναν ενδοιασμό σχετικά με την αιμομιξία. Τα 5 από τα 6 χάμστερ μου προήλθαν από τρια χάμστερ που μου χάρισαν σε ένα κλουβί. Ήταν δυο αδέλφια αρσενικό-θηλυκό και η κόρη τους. Τα δυο θηλυκά ήταν σε εγκυμοσύνη, και κράτησα δυο από τα παιδιά τους. Όποιος μου βρει τις συγγενικές τους σχέσεις, θα του χαρίσω ένα χάμστερ της αρεσκείας του κι ένα αντίτυπο της ιστορίας του Οιδίποδα :)
    Σοβαρά τώρα, αν τα χάμστερ σου είναι αρσενικό-θηλυκο θα πρότεινα να έχει καθένα το κλουβί του πριν ζευγαρώσουν, αλλιώς θα μπεις στην ιστορία που μπήκαν πολλοί από εμάς, να ψάχνουν θετούς γονείς για χάμστερ. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι αν τα χωρίσεις μετά από το ζευγάρωμα, ο αρσενικός θα σου πάθει μελαγχολία (και θα έχεις και γέννα).
    Αυτά... ελπίζω να μη σε προβλημάτισα πολύ.
  15. Να σου ζήσει! Η άμμος είναι περισσότερο απαραίτητη για τα τσιντσιλά, για να κάνουν το μπάνιο τους. Στα χάμστερ γενικάαρέσει να έχουν μια μπανιέρα πουλιών με άμμο τσιντσιλάκαι τα βοηθά να καθαρίζουν το τρίχωμά τους αλλά γενικά δεν θεωρείται απαραίτητη. Για να σε συμπαθήσει δοκίμασε ανάλατους ηλιόσπορους, κίτρινο σκληρό τυρί και ανάλατα φιστίκια με το κέλυφος (αράπικα). Έίναι σνακς που λυγίζουν και το πιο... σκληρόκαρδο χάμστερ! (μην το παρακάνεις ωστόσο!)
    ΥΓ: Παιδιά συγνώμη, δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, αλλά γενικά έχω δει ότι βοηθά να έχουμε ένα ξεχωριστό θρεντ για κάθε απορία, για να μη χαώνεται το φόρουμ και για να μπορεί να βρει απαντήσεις σε απορίες κάποιος΄που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο και δεν παρακολουθεί όλα τα θρεντ συνέχεια. Αν θέλετε έχετέ το υπόψη, σόρι για την υπόδειξη.
  16. vasilisk

vasilisk New Member

α οκ ευχαριστω....γιατι οταν κοιμαται τρεμει? :p
  17. Εννοείς ότι έχει ρίγη; Αν εννοείς απλά ότι κάνει κινήσεις όπως οι τύποι στο http://www.youtube.com/watch?v=xynmsvBgAaw&hl=el ή το http://www.youtube.com/watch?v=J0UYBM-cSzo&hl=el, τότε απλούστατα κοιμάται βαθιά και ονειρεύεται! (ναι, ακόμα κι ένα πλάσμα 30 γραμμάρια έχει όνειρα :)) πιθανόν απέραντα βουνά από ηλιόσπορους.... :)
    Last edited: Oct 10, 2009
  18. vasilisk

vasilisk New Member

ααααα οκ! ευχαριστω!

ξερω οτι ειναι νωρισ αλλα οταν το εχω μεσα στο κλουβι και βαλω μεσα το χερι μου να το ακουμπησω τρεχει σαν παλαβο και οταν το εχω στι χουφτα μου θελει να φυγει

καθετε ομως καποιες φορεσ οταν καταλαβαινει οτι θα το βγαλω αλλα μονο για να κανει προσπαθεια να φυγει

βρισκομαι σε καλο δρομο για να ειναι πιο οικειο με εμενα ?
  19. ΧρηστάραS

ΧρηστάραS New Member

κάνω ακριβώς ότι κιέσι,μονο που εμενα με δαγκώνει τόσο δυνατά που εχθές οταν ανέβηκε μέστη χούφτα μου, ξαφνικά μου'δωσε μια δαγκωνιά!!!
    μέχρι και αίμα έτρεξε,ευτυχώς κρατήθηκα απτό πόνο και δε τραβήχτικα απότομα..ξέρει κανεις πως θα καταλαβω ποτε ειναι εγκυος η "LULU"?
    Last edited: Oct 10, 2009
  20. Vasilisk, o καλύτερος δρόμος για να νιώσει πιο οικεία μαζί σου είναι να πηγαίνεις με τα νερά του, να μην το ζορίζεις και να μην το πιάνεις πολύ όταν προσπαθεί να ξεφύγει, γιατί μόνο έτσι θα σταματήσει να σε φοβάται. Αν ζοριστεί να κάνει πράγματα τότε θα φοβάται περισσότερο μετά και το αποτέλεσμα θα είναι το αντίθετο από το επιθυμητό. Προτείνω να μη βιάζεσαι, η διαδικασία συνήθως παίρνει τουλάχιστον κάποιες εβδομάδες. Προς το παρόν προσπαθεί ακόμα να συνηθίσει το καινούργιο κλουβί. Τι να κάνουμε, είναι φοβητσιάρικα τα άτιμα, αλλά έτσι επιζούσαν από τους θηρευτές στη φύση!
    Likosteam, λυπάμαι για το δάγκωμα, το έχω πάθει κι εγώ αρκετές φορές και ξέρω ότι είναι οδυνηρό... Για τη λουλου, θα καταλάβεις ότι είναι έγκυος καμία εβδομάδα πριν τη γέννα, από χαρακτηριστικά λίγο πολύ γνωστά από όλα τα είδη της υφηλίου: θα μεγαλώσει πολύ η κοιλιά της, ενδεχομένως θα αρχίσει να επιτίθεται στον αρσενικό, και μετά... εμ... θα γεννήσει. Να τονίσω ωστόσο ότι η εγκυμοσύνη-γέννα χάμστερ είναι μια διαδικασία που θέλει κάποια πείρα από τον ιδιοκτήτη, υπομονή, χρόνο και αρκετό εξοπλισμό (δηλ. αρκετά έξτρα κλουβιά κ. ά.). Αλλιώς μπορεί να καταλήξει σε δυσάρεστες καταστάσεις (η μάνα να σκοτώνει ή και να τρώει τα μωρά ή να σκοτώνεται με τον αρσενικό, να εγκαταλείπει τα μωρά, δεκάδες μικρά να καταλήγουν στα αζήτητα, σε πετ σοπ, ακόμα και στα... σκουπίδια). Τα χάμστερ είναι ιδιαίτερα ιδιόρρυθμα στην αναπαραγωγή τους (μεγάλος ρυθμός-περίεργες συνήθειες-συχνός κανιβαλισμός κτλ.)
    Επειδή καταλαβαίνω ότι τα χάμστερ σου είναι ζευγάρι, χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις, προτείνω κατηγορηματικά να τα χωρίσεις πριν ζευγαρώσουν. Αν τελικά τα ζευγαρώσεις, να το κάνεις μόνο όταν κρίνεις ότι υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Θα γλυτώσεις έτσι τον εαυτό σου και τα ζωάκια σου από πολλή ταλαιπωρία. Τα ζωάκια που γεννάνε ακούγονται "χαριτωμένα", αλλά από τη μικρή μου εμπειρία, όταν αυτό γίνεται χωρίς προετοιμασία, μπορεί να καταλήξουμε σε εφιάλτες.
    Πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να ακουστώ σπαστικός, απλά έχουμε δει πολλές περιπτώσεις ανθρώπων και ζώων που ταλαιπωρήθηκαν γι αυτόν το λόγο.
    Καλό βράδι.
    Last edited: Oct 11, 2009

Share This Page