Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!!!
    θα ηθελα να μαθω ποια τροφη δινεται στα σκυλια σας.αν ειναι ξηρα τροφη τοτε ποια και αν ειναι κονσερβα, ποια επισης.

Νικος :-D
  2. RINIO

RINIO New Member

3. nikos_x

nikos_x New Member

σορυ Rinio....απλα δεν με πολυκαλυψε....γι αυτο και ρωτησα.
    δηλαδη βαση των λεγομενων αποριπτουμε τισ ξηρες τροφες τυπου friskies η pedigree???πχ εγω δεν μπορω ν διαθεσω για 3 κιλα ξηρα τροφη 15 ευρω και αγοραζω αυτη με τα 7μισι,πιο συγκεκριμενα, στη Χιονα την pedigree puppies.δεν ειναι καλης ποιοτητασ?λειπει κατι ?τις εχετε δοκιμασει στα σκυλακια σας?και αν ναι τι δεν ηταν το καλο και τις απορριψατε???αυτα !!! :-D

Νικος
  4. salor

salor New Member

εγω χρησιμοποιω την royal canin.
    Αλλα απο τις τροφές που πουλάνε τα super market καλυτερη απο όλες ειναι η pedigree!
  5. RINIO

RINIO New Member

Κοιταξε δεν ξερω να σου πω πολλα πραγματα, ομως η κτηνιατρος μου μου ειχε πει, καλυτερα το σκυλι να τρωει αχυρα παρα friskies.
    Ειναι το ιδιο πραγμα.
    Προφανως για να ειναι τοσο φτηνα σε σχεση με τις αλλες τροφες δεν ειναι και οι καλυτερες. Θα σου προτεινα ειδικα τωρα που η Χιονα ειναι στην αναπτυξη να κανεις λιγη οικονομια και να της παρεις μια πιο καλη τροφη.
  6. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Με έβαλες σε σκέψεις γιατί στα γατιά μου δίνω Friskies!! :?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

τα friskies ειναι απο τις χειροτερες τροφες και τα αλλα που εχουν στα σουπερ μαρκετ.
  8. Sofia

Sofia New Member

Ολες οι τροφες που πουλουνται στα σουπερ μαρκετ ειναι σκουπιδια και παρα πολλες απο τις μαρκες που ερχονται στη χωρα μας επισης.Η Orijen ειναι η καλυτερη ξηρα τροφη που κυκλοφορει αν και ακριβοτερη και λογικο ειναι γιατι δεν περιεχει καθολου δημητριακα για να γεμισει με φτηνοτερα υλικα
    http://www.championpetfoods.com/orijen/orijen/
    H Acana ειναι επισης καλη επιλογη και απο αυτες που μπορεις να βρεις ευκολα εδω ειναι Eagle pack Holistic

Τα συστατικα της pedigree για κουταβια ειναι Ground yellow corn-chicken by-product meal-rice-corn gluten meal-animal fat-source of vit E- ....
    http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... ct=5&cat=7
    Δεν εχει καθολου κρεας στα συστατικα του αλλα μονο υποπροιοντα,καλαμποκι ρυζι και χημικα.Απο που θα παρει το σκυλι τις πρωτεινες που του ειναι απαραιτητες να αναπτυχθει?

Ολες οι μαρκες ξηρων τροφων με βαση τα συστατικα που περιεχουν,τα χημικα προσθετα κλπ εχουν απο 6 αστερακια οι κορυφαιες μεχρι 1 οι χειροτερες.
    http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/
  9. nikos_x

nikos_x New Member

οκ...το πιασα το νοημα...
    κατι αλλο,εγω οταν ρωτησα τον κτηνιατρο αν ειναι καλη η friskies γιατι μ ειπε ειναι αρκετα καλη?(υποψιν δεν ακολουθω τυφλα τα λογια του κτηνιατρου.κρινω και αποφασιζω με δικα μ δεδομενα.) :? προβληματιστηκα γιατι και στο προηγουμενο σκυλι μ εδινα φρισκις... δεν μπορω να πω οτι ηταν και ιδιαιτερα παχουλο.... :?
  10. platon

platon Σκύλος

Τι ποσότητα τρώει ένας σκύλος 20Kg από friskies ή κάποια άλλη αντίστοιχη, για να πάρει αυτά που πρέπει να πάρει ?

Μόνο εγώ είμαι που δεν μπορώ να "βρω" ακριβή κροκέτα ?

Ας πάρουμε για παράδειγμα μία Proplan, που τα 15kg έχουν περίπου 60€

Ένας σκύλος 20kg πρέπει να τρώει περίπου 250gr την ημέρα, πράγμα που σημαίνει πως θα βγάλει 2 μήνες. 60 ημέρες = 60 €
    Είναι ακριβή τροφή ?

Κάντε τους αντίστοιχους υπολογισμούς για μικρότερα σκυλιά που χρειάζονται λιγότερη ποσότητα, υπολογίστε μέσα και την ποιότητα, την φήμη, την ποσότητα των κοπράνων και θα πάρετε απαντήσεις και μετά βλέπουμε αν αξίζει να δίνει κάποιος 1 ευρώ την ημέρα για το φαγητό του σκύλου του :)
  11. rafaella

rafaella New Member

Εγω δινω στον γατουλη την Techni Cal για στειρωμενα γατια, στο Μαμουνακι επισης Τechni Cal για κουταβια και στον Αρη Proplan για κουταβια (ειναι πολυ μικρες οι κροκετες και μπορει να τις φαει)
  12. rafaella

rafaella New Member

Sofia την Orijen δεν την εχω καθολου σε pet shop, εσυ απο που την παίρνεις?
  13. vaso85

vaso85 New Member

Εγώ τώρα πια δίνω Orijen αφού δοκίμασα και κάποιες άλλες..Η μικρή τρελένεται και έχω δει διαφορά στα κακά της. Και καμία σχέση όσον αφορά τα συστατικά με άλλες μάρκες. Τώρα που είναι στην ανάπτυξη κάνε το καλύτερο που μπορείς κατά τη γνώμη μου...
  14. Mitsi

Mitsi New Member

Η αλήθεια είναι ότι τους αρέσουν οι φθηνές τροφές (όχι πάντα) αλλα δεν κάνει. Εγω τώρα της δίνω Νutro και μάλιστα στην αρχή δεν την έτρωγε αλλα μου είπε ο γιατρος άστην να πεινάσει και θα την φάει. Απλως την έχω κακομάθει με τα τσιμπολογηματα και της λιχουδιές . Νικολα νομίζω ότι μένεις Αγ. Παρασκευή έχει έναν πάρα πολυ καλό στην Ελ Βενιζέλου με μεγάλη ποικιλία σε τροφές. Είναι πολύ εξυπηρετικός. Και γενικότερα 2 φορές μου έπαθε διάρροια απο τέτοιες βλακείες (Μία φορά χυμα τροφή την άλλη φορά πρέπει να ήταν ένα σουβλάκι) τα λεφτά που έδωσα για επίσκεψη στον κτηνίατρο καλύτερα να τα είχα δώσει στην τροφή της και δεν θα μου περνουσε και τέτοια ταλαιπωρία.
  15. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια το σκευτηκα αρκετα και αποφασισα το ενα απτα 3 γευματα της Χιονας να ειναι μαγειρευτο δηλ ρυζι με λιγη κονσερβα(οσο ειναι στην αναπτυξη).τα αλλα 2 ξηρα τροφη την οποια θα αλλαξω κιολας.μενει να αποφασισω ποια εταιρια να προτιμησω.(θα τα πω και ενα χερακι με το κτηνιατρο μιας και ειπε οτι ειναι οκ με τη φρισκις).Μου κανει εντυπωση παντωσ π φρισκις και πεντιγκρι για τα μπαζα...θα δω...για χυμα το αποκλειω γιατι μια φορα π ειχα παρει βρηκα το σκουλικακι να κανει παρτι!!!

(Μιτσι ,μενω λιγο πιο εξω. :D )

(ααα!οταν ΄λετε διαφορά στα κακα...πιο σφιχτα?λιγοτερες κενωσεις???)

:-D
  16. Nemo

Nemo New Member

Κι εγώ Nutro της δίνω, νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες. Να ρωτήσω κάτι άλλο όμως: πιστεύετε ότι πρέπει ανά διαστήματα (πχ κάθε έξι μήνες) να αλλάζουμε είτε μάρκα είτε γεύση στην ίδια μάρκα; Κάπου διάβασα ότι αυτό είναι καλό για να μη "βαριούνται", αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.
  17. Mitsi

Mitsi New Member

Δεν ξέρω αν το λένε εγω το έχω δει στην ίδια δευτερη φορά την τρώει την τρίτη φορά δεν θέλει να την μυρίσει οποτε της αλλάζω γεύσεις. Εχει βγάλει η Nutro και καινούρια (εδώ και καιρό) που είναι βιολογικής προέλευσης την έχεις δοκίμασει?
  18. fwteinh

fwteinh New Member

η nutro ειναι καλη γιατι χρησιμοποιει περισσοτερο κρεας μου ειχε πει η υπαλληλος του πετ σε αντιθεση με αλλους που βαζουν κοκκαλα και εχει και καλες προσφορες η 15κιλη.

δε γνωριζω αν ειναι καλο να αλλαζουμε συχνα, το μονο που μου ειχε πει η κτηνιατρος ειναι οταν τους αλλαζω ξηρα αυτο να μη γινεται αποτομα, πρεπει πριν τελειωσει η προηγουμενη να την ανακατεβουμε με την καινουρια για να μην δημιουργουνται προβληματα στο στομαχακι τους.να γινεται βαθμιαια δηλαδη η αλλαγη τροφης.
  19. Irene

Irene New Member

Τωρα να ρωτησω κι'εγω κατι ...:

υπαρχει κανεις που να τους ... μαγειρευει ??
    και δεν εννοω "μακαρονια με κιμα , παστιτσιο" κλπ !!!

αλλα αυτο που εγω κανω ειναι το εξης : οταν πηγαινω κρεοπολειο , μου δινουν κοκκαλα , η οτι αλλο , τα βραζω , μεσα στην τεραστια κατσαρολα βαζω ρυζι η μακαρονακι , και μετα ... σαν κατι διαφορετικο ... eτ voila ...
    αλλες φορες παλι , βραζω (ξανα) ρυζι η μακαρονακι και ριχνω μεσα οτι λαχανικο εχω στο ψυγειο , καροτα , κολοκυθια , κλπ.

ομολογω πως οταν πρεπει να ταιζεις 3 θυρια (+ ειδικη για την αρρωστουλα και συν τα γαιτια ) , δεν γινετε μονο ξηρα ...
    εμενα το ενα 20Κg με "παει" για 2 με 2 1/2 βδομαδες μονο , οποτε πρεπει να συμπληρωνω μεταξυ αλλον ...

αν ειχα μονο ενα να φροντιζω , τοτε θα επαιρνα σιγουρα οτι καλυτερο θα υπηρχε στην αγορα :? , αλλα ετσι ... :smt102
  20. nikos_x

nikos_x New Member

δεν πιστευω οτι ειναι κακο μιας και δεν τα πειραζει!(εμενα ο θειος μ δινει στο κυνηγοσκυλο φασολαδα,φακες,+χυμα ξηρα τροφη και δεν παθαινει τπτ!!!ουτε διαρροιες τπτ τπτ...τι ν πω???τα δικα μας ειναι χαιδεμενα??? :? )
    και γω μαγειρευα στο σκυλο π ειχα και στη χιονα βραζω ρυζι καμια φορα...δεν ειναι κακο...πιστευω... :oops:

Share This Page