πως να αλλαξεις τα μυαλα καποιου???

Discussion in 'Τόλμησαν και είπαν!' started by nikos_x, Feb 5, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!!!
    γραφω εδω γτ δεν ξερω π αλλου ν γραψω...
    Σημερα μια αδελφικη-παιδικη μ φιλη με ενημερωσε οτι η σκυλα της γεννησε 10 κουταβια...(ειχα αναφερει σε παλαιοτερες συζητησεις μας τη στειρωση αλλα...).Σε κανα μηνα,αντε 2,θα δειτε μαλλον αγγελια μου στα χαριζονται :x ...
    θελει να κρατησει αρσενικο κουταβι αλλα και τη σκυλα και μαλλον αστειρωτη!τι ν της πω???οεο???τα επειχειρηματα με αδεσποτα δεν πιανουν τοπο...της ειπα να κρατησει θυληκο τουλαχιστον αλλα θελει αρσενικο!και τη πιτα ολοκληρη.... :? της ειπα για πλακα θα σε καταγγειλω στο pets.gr και της ειπα να μπει ν δει το θεμα με αδεσποτα ...ειμαι σε αδιεξοδο!θελω να τη μεταπεισω αλλα πως???!!!αν μεινει αρσενικο στο σπιτι θα γεννοβολησει παλι η σκυλα καποια στιγμη!
    γκρρρρ :evil:

τα κουταβια...
  2. vaso85

vaso85 New Member

:smt071
    Αυτή τί σκοπεύει να τα κάνει?? Έχει βρεί πού θα τα δώσει?
    Αν δε βρεί να τα δώσει τί θα τα κάνει??Εγώ θα σου πρότεινα να μη τη βοηθήσεις να δούμε τί θα τα κάνει...
  3. nikos_x

nikos_x New Member

vaso ,
    το θεμα ξερεις πιο ειναι???τα αγαπουν οικογενειακως!!!τα λατρευουν!!ειλικρινα!!!εχουν γατες,σκυλια,πουλια,ψαρια,χαριζουν....κλπ....αλλα τη στειρωση με τη καμια!!!πως να αλλαξεις μυαλα???θα σκασω!!!
  4. Alex2

Alex2 New Member

Εφόσον αγαπούν το σκυλί τους, αλλά δε τους συγκινούν τα αδέσποτα, δοκίμασε να τους πείσεις για τους λόγους υγείας που συντρέχουν ώστε να προχωρήσει κάποιος σε στείρωση. Υπάρχουν πολύ αναλυτικά στην ενότητα για την υγεία νομίζω.

Ίσως αν μάθουν ότι το σκυλί τους κινδυνεύει από ένα σωρό πράγματα αστείρωτο, να αλλάξουν γνώμη. Έχω καταλάβει ότι πολύ κόσμος πιστεύει ότι τους κάνει κατά κάποιο τρόπο κακό με τη στείρωση, για αυτό και το αποφεύγουν ορισμένοι. :?

Για δες αν έτσι κάνεις κάτι.
  5. vaso85

vaso85 New Member

όπως συμπλήρωσα και πιο πάνω...
    Τί θα τα κάνουν???
  6. vaso85

vaso85 New Member

Πόσο χρονών είναι η σκύλα που γέννησε?
  7. nikos_x

nikos_x New Member

Βασω σορρυ
    δεν το ειδα οτι με ρωτησες κατι..ειδα μονο τισ τουφεκιες.
    εχει βρει δυο σπιτια απο τωρα μιασ και ειναι νεογεννητα.σημερα γεννησε η σκυλα.
    εχω μιλησει και για καρκινουσ-πυομητρες.

περιπου 2 ετων ειναι η σκυλα
  8. vaso85

vaso85 New Member

Δεν το είδες γιατί το έγραψα μετά.. :-D
    Αν είναι πρώτη της γέννα και όλα πήγαν καλά και μέχρι τώρα δεν είχε προβλήματα με ψευδοκυήσεις κτλ δε νομίζω ότι θα τους πείσει..
    Δηλαδή όταν τους λές ότι τόσα αδέσποτα δεν έχουν σπίτι τί απαντάνε??
    Είναι κάποια ράτσα η σκυλίτσα τους και θέλουν να γεννάει??
  9. nikos_x

nikos_x New Member

ειναι ημιαιμο μποξερ.και π ειχαν παλια ρατσας σκυλιτσα(η οποια γεννουσε κ αυτη) δεν την ζευγαρωναν εσκεμενα ωστε ν εχουν κερδοσ.δεν παιζει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση γτ οσα ειχαν τα λατρευαν-λατρευουν.
    για τα αδεσποτα...δεν υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.Βασικα αρκουνται π ειναι φιλοζωοι και εχουν σκυλια στο σπιτι μιας και αυτη τη σκυλα απτο δρομο τη μαζεψαν....δεν ξερω...και εχω αγχωθει και τα κουταβια...
  10. vaso85

vaso85 New Member

Δηλαδή ζευγαρώνει με άλλα ημίαιμα κτλ...
    Δεν ξέρω τί να σου πώ...
    Κρίμα πάντως :smt009
  11. gikkat

gikkat New Member

Εγώ από τη φώτο δε βλέπω καμιά ιδιαίτερη μεταχείρηση (αγάπη) προς τα κουτάβια. Κάτι παραπεταμένα μωρά μες στη βρώμα βλέπω...
  12. aristea

aristea Moderator

Nικόλα εγώ στη θεση σου και εφόσον δεν καταλαβαίνει απο λόγια δεν θα τη βοηθούσα καθόλου. Π.χ αν μου ζητούσε να βαλω αγγελια δεν θα το εκανα.
    Ας βρει ακρη μόνη της. Θα την απειλούσα οτι θα της εκανα μήνυση για εγκατάλειψη στη περιπτωση που ηθελε να τα "ξεφορτωθεί" με διάφορους τροπους. Το γεγονός της φιλίας δεν θα με εμποδιζε καθολου.
    Λυπόμαστε τα ζωα και θελουμε να βοηθήσουμε αλλα τελικά το προβλημα επιδινώνεται.
    Επειδή εισαι ανήλικος και μαθητής καταλαβαίνω οτι δεν μπορείς να κανεις πολλά πραγματα. Αγχωσε την λίγο. Πες της τι θα γινουν τα κουταβια εαν δεν βρεθούν σπίτια? Πως θα τα βγαλει περα? Μήπως νομίζει οτι επειδή θα μπει αγγελία θα βρεθούν σπίτια και μαλιστα κατάλληλα αμέσως?
    Αυτό είναι πρωταπριλιάτικο αστείο.

Θα σου πω κατι απο καρδιάς. Μη τα παίρνεις τοσο κατάκαρδα προσπάθησε να τα αντιμετωπίζεις πιο ψυχρά. Θα συναντήσεις απειρα παρόμοια περιστατικά και απο ανθρώπους που δεν το περιμένεις και δεν θα μπορείς να βοηθήσεις σε ολα οσο και να θες οσο και να προσπαθήσεις.
    Φιλικά :)
  13. nikos_x

nikos_x New Member

gikkat
    δεν ειναι παρατημενα,ειναι σε ενα δωματιο με χαλι κατω και μαξιλαρια.δεδομενο οτι η συγκεκριμενη σκυλα ζει στην αυλη επειδη πληρει χρεη φυλακα του σπιτιου.
    Δεν ξερω.να μεγαλωσουν λιγο και βλεπουμε... :?
    και αγγελεια οντως δεν θα βαλλω για να δω τι θα κανει.
  14. gikkat

gikkat New Member

Τι να σου πω, μπορεί να αδικεί το χώρο η photo. Πάντως έτσι όπως εγώ το βλέπω, η σκυλίτσα και αδέσποτη να ήταν θα μπορούσε να βρει ένα τέτοιο χώρο να γεννήσει. Δε βλέπω να της παρέχουν τίποτα παραπάνω...

Anyway, δεν είναι αυτό το θέμα μας, αλλά κόλλησα επειδή ανέφερες ότι υπεραγαπούν το σκυλί τους κλπ... :wink:
  15. e1drua

e1drua New Member

Η αληθεια ειναι πως και εγω την ιδια εντυπωση ειχα με την Κατερινα, εβαλαν δηλαδη σε ενα δωματιο ενα ξεσκισμενο, βρωμικο παλιο στρωμα απο αφρολεξ?
  16. vaso85

vaso85 New Member

Ναι όντως..εγώ τώρα είδα τη φώτο..
    Τί είναι αυτό το μέρος?Σαν αποθήκη με μπάζα και σκισμένα αφρολέξ είναι..

Μην τους βοηθησεις κατά τη γνώμη μου, αλλά έχε το νου σου τί γίνεται με τα κουτάβια..
  17. Meimaridis

Meimaridis New Member

Παρόμοια περίπτωση με μία φίλη μου που όταν μου είπε ότι έχει ημίαιμη γατούλα τη συμπάθησα ακόμα περισσότερο και μετά από κάνα μήνα μου ζήτησε να της βρώ κάνα γάτο να βολέψει τη γατούλα της :lol: :shock:

Της εξήγησα πέντε πράματα. Ελπίζω ότι 1) δεν πρόλαβε να κάνει κονέ στη γάτα της και 2) σκέφτηκε αυτά που της είπα :?
  18. Marin

Marin Administrator

Μόλις διάβασα το θέμα και διαπίστωσα το ίδιο!
  19. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Ρε παιδιά κάντε μου μία χάρη!!Για μετρήστε τα λίγο και πείτε πόσα
    βλέπετε γιατί δεν τα βγάζω 10!!
  20. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Μετα λυπης μου θα συμφωνησω και εγω με gikkat, Marin και οποιον αλλον το ειπε... Μαλιστα για την ακριβεια οταν ειδα τη φωτογραφια και πολυ πριν απαντησει η Κατερινα σκεφτομουν "αραγε θα μπορεσουν να επιζησουν ολα τα μωρακια σε τετοιο περιβαλλον που ζουνε..? πολυ αμφιβάλλω..".

Η συγκεκριμενη ειναι κλασικη περιπτωση "ζωοφιλου" με λανθασμενες αντιληψεις και προσωπικες κρισεις για την εννοια της φιλοζωιας κ το πως πρεπει να τη δειχνουμε! Δε νομιζω οτι θα μπορεσεις να της αλλαξεις γνωμη ουτε καν για το πως να προσεξει τα κουταβακια, πόσο μάλλον για το θεμα της στείρωσης..!

Share This Page