Ποσα χρονια ζουν τα μικροσωμα σκυλακια?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Irmakias, Jun 26, 2010.

1. Irmakias

Irmakias New Member

Καλησπερα! Ξερει καποιοσ ποσα χρονια ζουν περιπου τα μικροσωμα σκυλακια?:confused5:
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Λοιπόν από τα περισσότερα άτομα έχω ακούσει και έχω διαβάσει πως ζουν μέχρι και 17 χρόνια. Εννοείται πως για να φτάσει κάποιο μικρό σκυλάκι αυτό το όριο ζωής πρέπει να ζει κάτω από τις σωστές συνθήκες. Επίσης πρέπει να προσέχεις το βάρος του, καθώς και τις ώρες που εξασκείται παίζοντας και τρέχοντας. Πρέπει να διατηρεί την φυσική του κατάσταση και να προσέχει την ποσότητα αλλά και την ποιότητα της τροφής του.Ελπίζω να σε βοήθησαν οι πληροφορίες μου!!!
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Σε ευχαρισω πολλυ για τισ πληροφοριεσ σου .Τισ παρεχω ολα αυτα που λεσ αρα πιστευω πωσ θα φτασει τα 17 χρονια.
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Σε ποια ηλικια ερχαιτε η περιοδοσ στα θυλικα σκυλακια? Η δικια μου ειναι 10 μηνων και δεν τισ εχει ερθει ακομα, πρεπει να ανυσηχω?
  5. Brunitsa

Brunitsa Member

Δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Κανονικά στις σκυλίτσες η περίοδος εμφανίζεται μετά τον 8ο μήνα. Περίμενε λιγάκι και φυσιολογικά θα εμφανιστεί και σε εκείνη σε λίγο καιρό. Η περίοδος θα της εμφανίζεται κάθε 6 μήνες. Κρατά 18-21 μέρες περίπου. Οι μέρες κατά την περίοδό της που ευνοούν την εγκυμοσύνη της είναι από την 8η μέρα έως και την 15η συνήθως. Θα μας βοηθούσε αν μας πληροφορούσες για την ράτσα της. Ευχαριστώ!!!
  6. Irmakias

Irmakias New Member

Ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ, το σκυλακι μου ειναι κανισ-γκριφον με κοκερ σπανιελ.
  7. Brunitsa

Brunitsa Member

Παρακαλώ. Η ράτσα της θα μας βοηθήσει να σου απαντήσουμε και σε μελλοντικές ερωτήσεις για την μικρή σου!!!
  8. Irmakias

Irmakias New Member

Την ρατσα την εχω γραψει πιο πανο.Ευχαριστω.

Share This Page