Που "πρέπει" να κοιμάται ο σκύλος...

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 10, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!!!
    παιδια η Χιονα απτη μερα που ηρθε σπιτι κοιματε στο κρεββατι μου.Σημερα που μιλισα με συμαθητες που εχουν σκυλια μεσα στο σπιτι(καλα μην αναφερω αυτους που με εκραξαν επειδη κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο με το σκυλο)μου ειπαν οτι ειναι κακη συνηθεια και οτι θα επρεπε να κοιματε στη κουζινα η στο σαλονι και μεσα σε καλαθακι και οχι σε καναπε που καθομαστε εμεις.ισχυει οτι ειναι κακη συνηθεια???πρεπει να τη μαθω να κοιματε σε αλλα μερη του σπιτιου? :?

Νικος
  2. Radix

Radix New Member

άμα δεν σε πειράζει εσένα τον ίδιο δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρηθεί κακια συνήθεια?
  3. nikos_x

nikos_x New Member

Δεν ξερω και γω...τι ν πω...πωσ λενε κατι χωρις να ξερουν?!Βασικα εγω ρωτησα γτ νομιζα οτι θα ειχε καποιο προβλημα σε θεμα συμπεριφορας η κατι τετοιο.τι αλλο κουφο θα ακουσω!αν καποιος εκπαιδευτης ξερει κατι πανω σαυτο ας μας πει.

Νικος
  4. Strayshelp

Strayshelp New Member

Κακή συνήθεια θεωρείται γενικώς να κοιμάσαι με ζώα μέσα στο δωμάτιο.Οι τριχες τους κυρίως που κρατάνε σωματίδια από το δρόμο,όταν βγαίνει βόλτα το ζώο θεωρείται ότι όταν κοιμάσαι τα αναπνέεις όλα αυτά...

Οχι ότι θα αρρωστήσεις κιόλας,αλλά καλό θα είναι να ναι καθαρό το σκυλι,να κάνει τακτικά μπάνιο(1-2 φορές το μήνα,όχι παραπάνω) και απο κει και περα,ούτε εγώ το βρίσκω κακό.

Βεβαια και για λόγους υγιεινής δεν είναι ότι καλύτερο να χουμε τα ζώα πανω στο κρεβατι.Οχι ας πουμε στο μαξιλάρι που ακουμπάμε το πρόσωπο μας.Στα πόδια μας πανω απ τοπαπλωμα,είναι οκ.

Εγώ δεν πολύ κοιμάμαι με τα ζώα για άλλο λόγο:Οι γατες δεν μ αφήνουν σε ησυχία,με σκουντάνε να τις Χαϊδέψω ή μου δαγκώνουν τα μαλλιά παίζοντας,οι σκύλοι έτσι και ακούσουν κάτι απέξω γαβγίζουν και τρομάζω μες στον ύπνο μου και το κουνελι μονίμως κανει θόρυβο στο κλουβί.
    -Βεβαια αλλο το κουνελι,εχει το πριονίδι με τα κακα και τα τσίσα,αυτό ούτως ή αλλως δεν ειναι υγιεινο να κοιμασαι με αυτό μες στο δωματιο.

5. nikos_x

nikos_x New Member

Δεν ξερω και γω...τι ν πω...πωσ λενε κατι χωρις να ξερουν?!Βασικα εγω ρωτησα γτ νομιζα οτι θα ειχε καποιο προβλημα σε θεμα συμπεριφορας η κατι τετοιο.τι αλλο κουφο θα ακουσω!αν καποιος εκπαιδευτης ξερει κατι πανω σαυτο ας μας πει.

Νικος
  6. nikos_x

nikos_x New Member

Ευχαριστω Κλειανα για τη συμβουλη.Αυτο για μικροβια και τετοια μ ειπαν και η δικια μ ετσι κ αλλιως δεν βγαινει βολτα επειδη δεν εχει κανει εμβολια ακομα και ειναι καθαρη(μπανιαρισμενη-χτενισμα) αρα δεν εχω προβλημα πιστυω απο βακτηρια κ.α.Ευχαριστω!!!

Νικος :-D
  7. gikkat

gikkat New Member

Με όλες τις μ@λ@κίες που αναπνέουμε κάθε μέρα δεν παθαίνουμε τίποτα απολύτως. Ίσα - ίσα δημιουργούμε και αντισώματα... Κατά τ' άλλα η "σωστή" θέση του σκύλου όπου βολεύεται ο... σκύλος! :lol:
  8. Nemo

Nemo New Member

Απλά έχε υπόψη σου ότι αν συνηθίσει τώρα να κοιμάται μαζί σου στο κρεβάτι, μετά θα είναι πολύ δύσκολο να της το κόψεις. Και φυσικά δε θα παραμείνει για πάντα μικρό κουτάβι... έχεις αρκετα μεγάλο κρεβάτι; :wink:
  9. gikkat

gikkat New Member

Όποιος έχει σκυλιά στο σπίτι του μέσα αναγκαστικά έχει και μικρόβια είτε το έχει και κοιμάται πάνω στο κρεββάτι είτε κάτω... Το ίδιο ισχύει και με τα παπούτσια που φοράμε, τις τσάντες που κρατάμε, τα ψώνια από το super-market! Μην ακούω βλακείες... Ο οργανισμός μας μαθαίνει και δημιουργεί αντισώματα! Στην τελική οι φίλοι σου οι "εξυπνήδιδες" που θεωρούν ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι με το ζώο γιατί έχει μικρόβια το βρίσκουν πολύ φυσιολογικό να σου προτείνουν ως "σωστό" μέρος την κουζίνα??? πφφφ...
  10. Strayshelp

Strayshelp New Member

Ελα ντε...σωστό κι αυτό..

Η αν όλη μέρα είμαστε μαζί μες στο σπίτι,το ίδιο δεν είναι?
    8)

11. drosia

drosia New Member

τι να πω και εγω δηλαδη που ξυπνουσα παντα με το κωλο της λιζουλας μεσα στη μουρη μου..
    τωρα ο παρης πηδαει απο κρεβατι σε καναπε και τουμπαλιν..τελευταια φορα τον βρηκα κατω απο το μαξιλαρι μου αναμεσα σε μαξιλαρι και παπλωμα να εχει βγαλει μονο μιση μουσουδα εξω για να αεριζεται :-D
  12. Radix

Radix New Member

η παραπάνω άποψη με κάλυψε απόλυτα
  13. Alex2

Alex2 New Member

Εφόσον είναι καθαρό το σκυλάκι δεν έχεις φόβο.

Προσωπικά δε μου αρέσει να ανεβαίνουν τα σκυλιά μου πάνω στο κρεβάτι, επειδή αφενός στη βόλτα μπορεί να πατήσουν ακαθαρσίες και δεν κάθομαι να τους καθαρίζω τα πόδια και αφετέρου γιατί μου έχει τύχει η μικρή μου να κατουρηθεί πάνω της ενώ κοιμάται. Και κανά δυο άλλα σκυλάκια που έχω φιλοξενήσει μερικές φορές δε το θεωρούσαν απαραίτητο να κατέβουν από το κρεβάτι για να κάνουν την ανάγκη τους.

Εν γένει αν το σκυλί είναι καθαρό, αν δεν ενοχλούνται οι γονείς σου που κοιμάσαι μαζί του, και αν περιορίζεται προς τα χαμηλά χωρίς να σου λερώνει, νομίζω ότι είσαι ok.
  14. Strayshelp

Strayshelp New Member

Παρακαλώ..

΄Θέμα συμπεριφόρας τίθεται ότι..μπορεί να σε κανει ότι θελει κι όταν μεγαλωσεις και δε βολεύεστε στο ίδιο κρεβάτι,αντε να την κατεβάσεις.. :-D

15. nikos_x

nikos_x New Member

Νemo,
    χαχαχα μονό ειναι και απο τωρα με εχει εκτοπισει σχεδον!χεχε αλλα ευτυχως ο γιατρος μασ ειπε θα γινει το πολυ 15 κιλα!!!αρα θα χωραμε ανετα!(και γω δεν πιανω πολυ χωρο... :wink: )

gikkat
    Για τα μικροβια δικιο εχεις.καπου διαβασα μια μερα οτι καλυτερα να καταπιεις μια τριχα σκυλου στις μερες μας παρα ανθρωπου!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!για οτι νεοτερο θα σας ξαναπριξω!χεχε :-D

Νικος
  16. drosia

drosia New Member

και για του λογου το αλειθες η λιζουλα στο avatar ειναι φωτογραφημενη πανω στο κρεβατι μου :-D

τα ποδια ομως παντα πλυμενα μετα τη βολτα
  17. gikkat

gikkat New Member

Μια χαρά χωράτε... Εγώ κοιμάμαι με 27κιλο σε μονό! Μην το ψάχνεις παλεύουμε για την καλύτερη θέση... πφφφ
  18. nikos_x

nikos_x New Member

εγω οποτε την βγαζω για λιγο στην αυλη της σκουπιζω τα ποδια με μορομαντιλα!!χαχαχα ειμαι λιγο βαρεμενο..... :-D

gikkat
    αυτο με τη κουζινα ισχυρο!!!χαχαχα

Νικος
  19. gikkat

gikkat New Member

Διαβολικό... :twisted: (το ίδιο επιχείρημα χρησιμοποιείς και για το μπάνιο)
  20. nikos_x

nikos_x New Member

ασε με το μπανιο...''που την πλενεις???''(με απορια και με ξινο υφος!) --στο πλυντηριο πιατων!!!ημαρτον μεγαλοδυναμε...τι λυσανε μπορω να μαθω???!!! εδω δεν εχουμε προβλημα εμεις ,η φαμιλια ολοκληρη!θα νοιαζει τους απ εξω???!!!(βεβαια μετα το μπανιο της Χιονας χλωρινη στη μπανιερα,μεχρι τα εμβολια τουλαχιστον...).Εχουμε δροοοομο ακομα σαν ανθρωποι εδω στην Ελλαδα...

Νικος

Share This Page