Προβλήματα σε ταξίδια με σκύλο (ΟΣΕ)

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by christos-f, May 28, 2007.

1. christos-f

christos-f New Member

Καλησπέρα και καλως σας βρήκα στο forum.

Εδώ και 8 χρόνια σχεδόν ταξιδεύω 4-5 φορές το έτος με τον σκύλο μου από Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
    Αφού αυτοκίνητο δεν έχω, αναγκαστικά απευθύνθηκα στον ΟΣΕ.
    Στην πρώτη μου επαφή (1999) με είχαν ενημερώσει ότι το σκυλί έπρεπε να ναι δεμένο στη σκευοφόρο φορώντας φίμωτρο. Επειδή ο μικρός είναι λίγο νευρικός, και φοβούμενος μη μπλεχτεί με το λουρί του αγόρασα ένα κλουβί μεταφοράς.
    Οι εμπειρίες μου από τα ταξίδια με σκύλο θα έλεγα ότι περιλαμβάνουν αρκετά προβλήματα, σας παραθέτω τα best of 8 ετών εμπειρίας:
    1. έχω ακούσει αμέτρητες φορές την ατάκα: "ρώτησες αν χωράει το κλουβί στο τραίνο?". Το ότι είχα πληρώσει μέρες πριν σκυλίσιο εισιτήριο δεν τους νοιάζει φαίνεται. Το σκυλί με ή χωρίς κλουβί θα καταλάμβανε κάποιο χώρο, ή μήπως σκόπευαν να το θάψουν κάτω από αποσκευές? (για να δείτε μέχρι που φτάνει η ασυνεννοησία τους, προϊστάμενος του γραφείου της οδού Αριστοτέλους με είχε ενημερώσει πριν 2 χρόνια ότι χωρίς κλουβί σκύλος δεν ταξιδεύει...)
    2. υπάλληλοι έχουν προσπαθήσει (αποτυχημένα βέβαια) να με πείσουν ότι πρέπει να πληρώσω και για το κλουβί και για το σκύλο. Η δική μου απάντηση είναι ή το κλουβί ή το σκύλο πληρώνω.
    3. τα τραίνα που εξυπηρετούν πλέον ζωόφιλους με σκύλους είνα μόλις 2 την ημέρα. Πρέπει να σας τονίσω δε ότι 2 φορές λόγω έλλειψης σκευοφόρου αναγκάστηκα να ξαναπάω στο σταθμό της Θεσσαλονίκης και βέβαια αναγκάστηκα να πληρώσω και το κόστος φύλαξης αποσκευών και κλουβιού (αν και δεν ήταν δική μου υποχρέωση πιστεύω).
    4. στον σταθμό της Θεσσαλονίκης αν και υπάρχει υπηρεσία φύλαξης αποσκευών (επι πληρωμή βέβαια) τελευταία γκρινιάζουν αν κανείς πάει να αφήσει εκεί το κλουβί του σκύλου διότι δεν είναι αποσκευή. Το γεγονός ότι το τραίνο για Αθήνα φεύγει στις 7:35 και δεν είναι δυνατόν να ξυπνάς όλους τους γνωστούς χαράματα να σε μεταφέρουν δεν τους αφορά.

Παρόλα αυτά μέχρι στιγμής έστω και με γκρίνιες έχω καταφέρει να ταξιδέψω.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι άλλοι υπάλληλοι συμπαθούν τα τετράποδα και άλλοι όχι. Επειδή όμως δεν είναι θέμα συμπάθειας το αν θα ταξιδέψει κανείς ήρεμος ή θα πρέπει να διαπληκτίζεται κάθε φορά και αν και τα ταξίδια μου αυτά φτάνουν στο τέλος τους (όπως και οι σπουδές μου) θα ήθελα να γίνει μία οργανωμένη προσπάθεια με παρέμβαση στους υπεύθυνους του ΟΣΕ προκειμένου να διευκολυνθούν οι μετακινήσεις μας.
    Περιμένω τις απόψεις, εμπειρίες και προτάσεις σας.
    Φιλικά
    Χρήστος
  2. *Alondra*

*Alondra* New Member

egw den exw taksidepsei akoma me ton skylo mou kai den kserw prwsopika,alla sigoura tha einai etsi opws ta les!

perimenes kati kalytero edw?

edw den sebontai emas pou taksideyoume,tha niastoun kai gia to skylo mas?

na dw pws tha paw diakopes me ton skylo fetos... :twisted:
  3. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Edw re file den sevontai tous an8rwpous kan ston ose.kai egw gia 2 xronia xrhshmopoiousa treno kai de ftanan ta vagonia kai mas evazan stis klouves,asta na pan!
    Sthn ellada mesa mazikhs metaforas kai katoikidia den exoun kamia epafh!
    Ti na pw makari na teleiosei h talaiporeia nwris ante kai na pareis kai kana amaksaki :wink:
  4. Leon

Leon New Member

Όταν στους ανθρώπους συμπεριφέρονται σα ζώα, τότε πως να χαρακτηρίσουμε τη συμπεριφορά προς τα κατοικίδια;

(αν και πολλές φορές νομίζω ότι τα μισούν επειδή ξέρετε... αν ένα ζώο μπει στον χώρο ενός άλλου ζώου, τότε θα έχουμε προστριβή :-D )

Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνω να γίνεται η μεμονωμένη διαμαρτυρία προς τον υπεύθυνο. Μπορείς να απευθυνθείς με συστημένο γράμμα στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΣΕ (http://www.ose.gr/ecportal.asp?id=605&nt=18&lang=1), όπου θα παραθέτεις την εμπειρία σου και θα απαιτείς επίσημες εξηγήσεις.

Πολλές φορές οι "από πάνω" δεν είναι γνώστες των καταστάσεων και έχουν τα μέσα να τις διορθώσουν. Αν δεν ενημερωθούν πως θα βελτιωθεί μια κατάσταση;

Από εκεί και πέρα, κι έχοντας στα χέρια σου την έγγραφη απάντηση τους, μπορείς να δεις αν βελτιώνεται κάτι (σε εύλογο χρονικό διάστημα, όχι μεθαύριο, έτσι;). Αν όχι, τότε σε αντιπαράθεση με την απάντηση που σου έδωσαν μπορεί να γίνει κάτι πιο μαζικό.
  5. elafina

elafina New Member

Γεια σας

να ειμαι ειλικρηνες δεν έχω αξιδέψει ακώμα με κάποιο δημοσιο μεταφορικο μεσων εδω στην ελλάδα, αλλα έχω ταξιδέψει απο Γερμανια - Ελλάδα πριν χρόνια με Αεροπλάνω και τα δύο ινδικά χειρίδεια....
    τα οποία τα είχα σε ειδικο βαλιτσάκι μεταφοράς και πλήγρωσα εισητήριο αναλόγος το βάρος τους και τα πείρα και στην καμπήνα ...
    ηταν και τα δύο μαζί 5 κιλά!

χιχιχιχι....
    ασε που εγηνε ολόκληρω Show στον έλεγχο έλλεινες ελεκτές γυναίκα άρχισε να ουρλιάζει σαν τρελέι όταν της είπε συνάδελφως ότι υπήρχαν ποντίκια στην βαλιτσούλα......

Ρώμπα μας άκουσε όλο το Αεροδρόμιο....

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ταξιδέψω Γερμανια απο Ελλάδα με την μικρή μου και είδη το ξάχνω το θέμα....
    και δεν θα ταξιδέψω αμα δεν μου εγκυηθή ότι θα την έχω μαζί μου στην καμπήνα....
    και γενικα ότι δύποτε μέσων που θα χρησημοποιησω θα έχω την μικρή μου μαζί γιατι αλλιώς κάνω φασαρία....
    αγωνίζωμαι πραγματικα για το θέμα μεταφοράς με το κατοικήδιο μας και δημόσια μεταφωρικα μεσα......

και αυτά έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ....>!!!!!
  6. christos-f

christos-f New Member

Επειδή πλέον έχει ξεφύγει η κατάσταση (στο τελευταίο μου ταξίδι είδα μια κοπέλα να ταξιδεύει επί 7 ώρες έξω από μια τουαλέτα με το σκύλο της γιατί δεν είχε χώρο η σκευοφόρος) θα κινηθώ προς τον ΟΣΕ ατομικά.
    Ηλπιζα απλά να βρω κι άλλους που να χουν ανάλογες εμπειρίες προκειμένου να κάνουμε κάτι ομαδικό και κατά συνέπεια πιο αποτελεσματικό.
    Όπως τόνισα και στο πρώτο μήνυμα δεν είναι όλοι οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ αρνητικά προδιατεθιμένοι, αλλά αυτοί που θέλουν να σε εκνευρίσουν το καταφέρνουν πολύ καλά.
    Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της κίνησης μου προς τον ΟΣΕ.
    Στο μεταξύ συμβουλέυω όμως όσους θελήσουν να ταξιδέψουν εαν αντιμετωπισουν οποιοδήποτε πρόβλημα να πουλήσουν τρέλα.
    Άλλωστε το τραγούδι το λέει:
    ζαμανφού ζαμανφού ζαμανφού, ολα τα καίω στη φουφού

Χρήστος
  7. fotant

fotant New Member

μεταφορα με σκυλι

γεια σας!μηπως θα μπορουσε να με πληροφορησει κανεις για το τι παιζει οταν θελει καποιος να ταξιδεψει με το σκυλι του με τραινο?γιατι αλλα μου λενε καποιοι,αλλα καποιοι αλλοι και αλλα εχω δει η ιδια οταν ταξιδευα. το σκυλακι μου ειναι 7 κιλα και δεν γαυγιζει δεν μπορω να την εχω μαζι μου στο βαγονι με ενα κλουβακι?πρεπει να την βαλω στην σκευοφορο?εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Ευχαριστω

Έγινε merge στο ήδη υπάρχον θέμα... Κατερίνα
  8. noela

noela New Member

Για δες αυτό από Ελευθεροτυπία

Πώς ταξιδεύουν οι σκύλοι στο τρένο

Σχετικά με πρόσφατη επιστολή διαμαρτυρίας αναγνώστριάς μας (που κοινοποιήθηκε στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ) για τις συνθήκες ταξιδιού, των παιδιών της και του σκύλου τους, με τρένο, από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη, η διευθύνουσα σύμβουλος της εταιρείας, κυρία Φανή Κουτρουμπά, γράφει:

Σε συνέχεια όσων στην e-mail/επιστολή σας αναφέρονται, σας πληροφορούμε ότι, σύμφωνα με τον Κανονισμό των διά Σιδηροδρόμου Μεταφορών (ΚΑ.ΜΕ.Σ) και τις τιμολογιακές μας διατάξεις, μέσα στα επιβατικά οχήματα, πλην των οχημάτων των αμαξοστοιχιών ICity, γίνονται δεκτά για μεταφορά, κατ' εξαίρεση, μικρόσωμα κατοικίδια ζώα (σκύλοι γάτες, πουλιά) κλεισμένα σε κλουβιά, κιβώτια, καλάθια ή άλλες κατάλληλες συσκευασίες. Ειδικά οι μικρόσωμοι σκύλοι είναι δυνατόν να γίνουν δεκτοί και χωρίς συσκευασία.

* Η μεταφορά αυτών των ζώων, επιτρέπεται με ορισμένες προϋποθέσεις. (Να μην ενοχλούν τους επιβάτες, να μην είναι αντίθετη σε νόμιμες απαγορευτικές διατάξεις, κανένας από τους επιβάτες να μην έχει αντίρρηση και τα ζώα να μπορούν να μεταφέρονται στα γόνατα ή να τοποθετούνται στους χώρους που προορίζονται για τις αποσκευές χειρός).

* Σε περίπτωση που κάποιος συνεπιβάτης έχει αντίρρηση, το προσωπικό της αμαξοστοιχίας αποφασίζει για την παραμονή του ζώου ή όχι στο διαμέρισμα για τη μεταφορά του, στη σκευοφόρο της αμαξοστοιχίας ή και σε ιδαίτερο διαμέρισμα.

* Για τη μεταφορά κατοικίδιων ζώων, σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν εισπράττεται κόμιστρο, με εξαίρεση την περίπτωση μεταφοράς των ζώων στη σκευοφόρο ή σε ιδιαίτερο διαμέρισμα.

* Οι μεγαλύτεροι σκύλοι (όπως φρονούμε, ο σκύλος που συνόδευε η κόρη σας και ο σύντροφός της), οι οποίοι συνοδεύονται από τους κατόχους τους, παραλαμβάνονται για μεταφορά μέσα σε ιδιαίτερο διαμέρισμα του επιβατικού οχήματος ή κλεισμένοι σε ειδικό διαμέρισμα της σκευοφόρου. Η παραμονή της θυγατέρας και του συντρόφου της στη σκευοφόρο της αμαξοστοιχίας 602, εκφράζουμε την άποψη ότι πραγματοποιήθηκε ύστερα από δική τους πρωτοβουλία, προκειμένου να μη δημιουργηθεί οποιαδήποτε έλλειψη στο σκύλο τους, καθώς οι ίδιοι ήδη είχαν εξασφαλίσει θέσεις στην αμαξοστοιχία και δεν απαιτείται η παραμονή δύο συνοδών στη σκευοφόρο.

* Για τη φύλαξη των ζώων αυτών, είναι υπεύθυνοι οι επιβάτες κάτοχοι που τα συνοδεύουν. Ο σιδηρόδρομος δεν φέρει ευθύνη για απώλεια ή για οτιδήπτε συμβεί σε βάρος των ζώων, εκτός αν αυτό προήλθε από υπαιτιότητά του. Ο επιβάτης-κάτοχος ευθύνεται για κάθε βλάβη που είναι δυνατό να προκληθεί από τα ζώα στο υλικό του σιδηροδρόμου ή σε τρίτους.

* Για τη μεταφορά μικρών κατοικίδιων ζώων και μεγαλόσωμων σκύλων, στη σκευοφόρο ή σε ιδιαίτερο διαμέρισμα εκδίδεται εισιτήριο το ύψος του οποίου ανέρχεται στο μισό της τιμής εισιτηρίου 2ης θέσης για τη συγκεκριμένη διαδρομή.

* Επειδή ο επιβάτης αποτελεί τον πυρήνα του συστήματος, γύρω από τον οποίο αναπτύσσονται οι σιδηροδρομικές υπηρεσίες, που στόχο έχουν την κάλυψη των αναγκών του, ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις και τις παρατηρήσεις, οι οποίες άμεσα συνεισφέρουν στη βελτίωση των υπηρεσιών μας και λυπούμαστε που στο συγκεκριμένο ταξίδι, τόσο η κόρη σας όσο και ο σύντροφός της επέλεξαν να μετακινηθούν στη σκευοφόρο της αμαξοστοιχίας.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας, για πληροφορίες ή διευκρίνιση».
  9. noela

noela New Member

Βρήκα όμως κι αυτό :?

Τρένο
    Θεωρητικά τα κατοικίδια δεν μπορούν να ταξιδέψουν μαζί σας στο βαγόνι, ακόμα και εάν είναι μικρού μεγέθους και μέσα σε κλουβί. Μερικές αμαξοστοιχίες είναι εφοδιασμένες με ειδικά κλουβιά για την μεταφορά των ζώων και η τιμή αντιπροσωπεύει το 50% ενός κανονικού εισιτηρίου. Επικοινωνήστε με τον Ο.Σ.Ε. για πληροφορίες και κρατήσεις (τηλ. 1110).

Από το site του ΟΣΕ:
    Για την καλύτερη εξυπηρέτηση του καταναλωτικού κοινού, πέραν της μεταφοράς, ο σιδηρόδρομος παρέχει συμπληρωματικά στον καταναλωτή υπηρεσίες μεταφοράς, με προϋποθέσεις, συνοδευόμενων κατοικίδιων ζώων (εξαιρουμένων των αμαξοστοιχιών INTERCITY και INTERCITY Express).

http://www.e-train.gr/ose/site/content.php?artid=29
    Τι ισχύει για τη μεταφορά κατοικίδιων και γενικά μικρόσωμων ζώων;
    Μέσα στα επιβατικά οχήματα γίνονται δεκτά, κατ’ εξαίρεση, μικρόσωμα κατοικίδια ζώα (σκύλοι, γάτες, πουλιά) κλεισμένα σε κλουβιά, κιβώτια καλάθια ή άλλες κατάλληλες συσκευασίες, με τις εξής προϋποθέσεις :

* Δεν ενοχλούν με οποιονδήποτε τρόπο τους επιβάτες.
    * Η μεταφορά δεν είναι αντίθετη σε νόμιμες απαγορευτικές διατάξεις.
    * Κανένας από τους επιβάτες του διαμερίσματος δεν έχει αντίρρηση

Τα ζώα αυτά είναι δυνατό να μεταφέρονται στα γόνατα ή να τοποθετούνται στους χώρους που προορίζονται για τις αποσκευές χειρός.
  10. Mitsi

Mitsi New Member

Δεν επιτρέπουν στα ζωάκια αλλα εγω μια φορά ταξίδεψα και είχα δίπλα μου ένα βρωμιάρη παπού που όλο εκ%&&&&^νε, και ρουφούσε την μύτη του και την έβγαλα όρθια στον διάδρομο. Και να μην αναφερθώ εκτος απο τους δύστροπους ανθρώπους για τους μακρυχέρηδες. Ευτυχώς μέχρι στιγμής με την Μίτση έχουμε ταξιδέψει με το αμάξι οπότε δεν το έχω ζήσει ακόμα το έργο.!
  11. mustlovedogs

mustlovedogs New Member

Παναγιά μου και Χριστέ μου Mitsi,τι φρικτή εμπειρία ήταν αυτή που είχες,ελπίζω να το ξεπέρασες !
  12. Meimaridis

Meimaridis New Member

Ρε παιδιά καλύτερα με τα πόδια παρά με το κάρβουνο. Δεν ξέρεις τι να πρωτοφυλάξεις. Τον πισινό σου ή το πορτοφόλι σου :-D

Μια φορά που έκανα το λάθος να ταξιδέψω με τα εν λόγω ρημάδια που ο ΟΣΕ αποκαλεί αμαξοστοιχίες, σιχάθηκα τη ζωή μου. Βρωμιά παντού, κολλούσαν τα πάντα (τοίχοι, καθίσματα, πόρτες), βρωμούσε το σύμπαν ιδρωτίλα και καυσαέρια στα τούνελ. Τα ζώα τους μάραναν... :roll:
  13. vOOz

vOOz New Member

Καρβουνιαρηδες πια, μονο τα βραδια βρισκεις.. τα νεα τρενα (ή τραινα?) ειναι τελεια παντως! Μεχρι τωρα δηλαδη.. μεχρι να τα ξανακαταστρεψουν.. :shock:

Share This Page