Πόσο ζούν ?

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by platon, Oct 4, 2008.

1. platon

platon Σκύλος

....κατά Μ.Ο. τα κουνελάκια ??
  2. sofoula

sofoula New Member

καπου το διαβασα νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι καλα απο 10 -12 χρονια
  3. Hamsterokoritso

Hamsterokoritso New Member

Λοιπόν,έχει δίκιο η σοφούλα...Πρέπει όμως να στειρώσεις το κουνέλι ώστε να ζήσει πάνω από 10 χρόνια.Αλλά αν δεν το στειρώσεις ζει το πολύ 8 χρόνια...
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

10-12 είναι πάρα πολλά. Ο μέσος όρος είναι τα 7 χρόνια. Επίσης δεν έχει να κάνει με την στείρωση. Ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός οτι το 85% των αστείρωτων θηλυκών κουνελιών παθαίνει καρκίνο. Για τα αρσενικά δε΄έχει καμιά σημασία. Όμως έχω διαβάσει και για κουνέλι 18 ετών.
  5. platon

platon Σκύλος

Thanks !!
  6. nes!

nes! New Member

παιδια αυτο ισχύει για όλα τα κουνέλια? εγω εχω ενα νανακι κ καπου νομιζω διαβασα οτι δε ζει τοσο, αλλα πολυ λιγοτερο....μηπως ξερει κανεις να με διαφωτίσει??
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Κατά μέσο όρο τα κανονικά κουνέλια ζουν γύρω στα 8 χρόνια. Ο μέσος όρος για τα νανάκια πέφτει στα 6. Όμως η ηλικία τους εξαρτάται περισσότερο απο την φροντίδα που τους δίνουμε και απο τη φυσική τους κατάσταση. Και φυσικά εξαρτάται και απο το αν θα αντιμετωπιστούν σωστά και έγκαιρα τυχόν ασθένειες.
  8. margarita-junior

margarita-junior New Member

niva εχω ενα λαγο κανονικο απο τους μεγαλους που τους τρωνε μαλλον τον βρηκαμε στο χωραφι σχετικα μικρο πρεπει να το εσκασε κ τον εχουμε περιπου 7 με 8 χρονια....ειναι στην ταρατσα σχετικα μεγαλη ελευθερος...δεν εχει στειρωθει κ εχει παει με αλλη κουνελα...τρεχει τρωει ολα καλα....υπαρχει, με την ζωη που κανει, περιπτωση να ψοφισει τωρα αφου ειναι αυτος ο Μ.Ο?θα τρελαθω αν τον χασω γιατι εγω τον μεγαλωσα.........:-(
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Μαργαρίτα, η ζωή που του προσφέρεις είναι πολύ αγχωτική. Επίσης, αν το ταΪζεις μόνο ξηρά τροφή και χόρτο λογικό είναι να πεθάνει πιθανόν και σε ηλικία κάτω απο τον μέσο όρο.
    Να σε διορθώσω σε κάτι: Ο λαγός είναι άλλο είδος απο το κουνέλι. Οι λαγοί είναι άγρια ζώα που δεν εξημερώνονται. Επομένως και το δικό σου κουνέλι είναι, απλώς είναι απο κρεατοπαραγωγό ράτσα.
  10. margarita-junior

ισως να ειναι κουνελι δεν ξερω..ειναι φρονιμος σε ακολουθαει για παιχνιδι κ δεν τρωει μονο αυτα αλλα κ φρουτα κ λαχανικα....
  11. margarita-junior

αγχωτικη για πιο λογο?αφου εχει κ σπιτι κ πολλα να παιχνιδια...
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ναί, αλλά είναι κλεισμένο στο κλουβί του πολλές ώρες, και με πολύ λίγη αλληεπίδραση. Τα κουνέλια δεν είναι ευτυχισμένα μέσα στα κλουβιά. Ένα κουνέλι χρειάζεται πολλές ώρες έξω απο το κλουβί, διάφορες δραστηριότητες για να ασχολείται και αρκετή επαφή με τους ανθρώπους.
  13. margarita-junior

μα εγω τωρα μιλαω για το κουνελι το μεγαλο που ζει στην ταρατσα...

Share This Page