Ψώρα (demodex + sarcoptex)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by elafina, Oct 8, 2007.

1. elafina

elafina New Member

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα.....

Χθές βρέθηκα με μια φίλη μου η οποία έχει 4 σκυλια και ένα άλογο...
    χθες βρεθήκαμε με την φίλη μου και πείρε το λυκόσκυλο της και πήγαμε στο παραθαλάσσιο να παίξουν τα σκυλιά μας....

Μου είπε ότι έχει αρκετό καιρό που κόλλησε το άλογο της κάτης σαν ψώρα από κάτι αδέσποτες γατούλες και κάνει θεραποία....

τα λυκόσκυλά της ΄πήγε σε κτηνίατρο μου είπε και τα έκανε μια ένεση κατευθείαν....
    και χθες το βράδυ συζητώντας με το αρραβων μου για το τι ταλαιπωρεία τραβάει το αλογάκι τώρα και η φιλη μου άρχισε να με πανικοβάλει ο δικός μου με το ότι κοιτα να κόλλησε και η μικρή η δικιά μας κάτι και να κολλήσουμε και εμείς και διάφωρα τέτοια....

εγω όμως σκεπτώμενη το σκυλι μπείκε στο αμάξι και εκεινος λέγοντας ολα τα μικροβια είναι τώρα εκει μέσα κτλ....

σκεπτώμενη εγω τώρα το σκυλί οπώς και το κανεισάκι είναι και τα δύο τα τριχώματα τους πολύ καλά και μα΄λακα και καθαρώτατα...
    δεν έδειχναν κάποια συμτώματα ψώρας....

αρα πιστευώ ότι δεν υπάρχει λόγος φόβου έτσι δεν είναι?
    Τωρα να ρωτήσω την φίλη μου ξερεις κάτι τα σκυλια σου είναι υγιει? γιατι φοβαμε να μην κολληση η δικια μου το βρείσκο λιγο προσβλιτικο έτσι δεν είναι?

Εσεις τι θα μου συμβουλέυατε?

Και άσχετο και στην βόλτα μας στα χωρτάρεια μπορει ο καθένας να κολλήση το ζωάκι του λόγ το ότι υπάρχουν αδέσποτα ακώμα....και μπορεί καπου να υπάρχει ένα άρωωστο και στο πέρασμα να αφήσει τα μικρόβια....

Ετσι δεν είναι?

Η μικρή μου την έχω πάντα καθαρεί και φοράει την αμπούλα της ανα δύο μηνες και το σκάλιμπέρ κτλ....
  2. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Αγχος μην κολλήσει κάτι...

καλημερα,καταρχην η ψωρα εκδηλωνεται στα σκυλια οταν το ανοσοποιητικο συστημα τους έιναι εξασθενημενο και αυτο οχι παντα.π.χ.οχι καλη διατροφη.
    δεν ειναι τοσο απλο να κολλησει ψωρα.εξαλλου αφου εκαναν προληπτικα ενεση τα σκυλια της δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις.και εγω ειχα βαλει ενα σκυλο που ηταν γεματο ψωρα στο αμαξι και μετα εβαλα το δικο μου σκυλακι και δεν επαθε τιποτα.
  3. elafina

elafina New Member

Σε ευχαριστώ πολύ....
    απλά ξέρεις με τρομακρεί ο άρραβων. μου με την ένοια να ξεχάσω και αυτά που ήξερα με την ένοια τι ξέρεις εσυ κτλ κτλ....
    ο οποιος είναι παντελος άσχετος....

η φίλη μου έλεγε κάτι σαν ψώρα τριχοφάγω....

και στο αλογο της κάνει θεραποιά τώρα και καθαρίζει τα περισώτερα πράγματα με μπεταντιν κτλ....
  4. Marin

Marin Administrator

Αγγελική, μιλάς για τη ψώρα demodex. Αυτή που κολλάει είναι η ψώρα sarcoptic και κολλάει παντού. Από σκύλο μέχρι και σε άνθρωπο αν το δέρμα είναι ευαίσθητο.

Τώρα παιδεύομαι με τη sarcoptic γιατί κόλλησαν τα δύο σκυλιά μου από το κουτάβι του Χρήστου, που μεταφέρθηκε μέσω σκύλου που δε το εκδήλωσε ποτέ, τον οποίο φιλοξένησα. Κολλάει πάρα πολύ εύκολα, αλλά θεραπεύεται και σχετικά εύκολα... τουλάχιστον ευκολότερα από την demodex.

Μπορεί όντως κάποιο ζώο να το παλέψει και να μη πάθει κάτι αλλά αυτό δε μπορεί να είναι κανόνας γιατί συνήθως κολλάνε.

Ελαφίνα προτείνω να κάνεις μπάνιο (το ψεκάζεις παντού) προληπτικά το σκυλί σου με ένα φάρμακο που λέγεται taktic της Intervet και βάζεις σε ένα λίτρο νερού 1ml ζουμιού. Αυτό το κάνεις μια φορά το μήνα αλλά μπορεί να χρειαστεί μόνο μια φορά.

Αν αρχίσει και ξύνεται (μετά από 10-15 μέρες ξεκινάει να ξύνεται), πρέπει να τη πας σε γιατρό για να κάνει ένεση και να ξέρετε γενικά ότι η ένεση αυτή δεν επιτρέπεται να την κάνουν σκύλοι από κάποιες συγκεκριμένες φυλές.

Μαρίνα
  5. Marin

Marin Administrator

Το betadin δεν σκοτώνει τη ψώρα... πες της ότι δεν έχει νόημα αυτό. Αρκεί να αφήσει τους χώρους όλους χωρίς ζώα για 36 ώρες και θα πεθάνει η ψώρα.

Μαρίνα
  6. elafina

elafina New Member

το αμάξι μου τι να το κάνω ? χιχι.....

να την πάω μήπως στον κτηνίατρο για προληπτικα.....
    σε ποιες ράτσες δεν επιτρεπεται να κάνουν αυτη την ενεση....

τωρα αρχιζω να αγχωνωμε πραγματικα.....
  7. Marin

Marin Administrator

Άσε, εγώ έχω αγχωθεί ήδη γιατί μόλις τώρα διάβασα ότι κολλάει η ίδια ψώρα και στις γάτες που σημαίνει ότι έχω ένα λαό να καθαρίσω + το σπίτι και η μία σκύλα μου έχει χάσει αρκετό τρίχωμα. Εχθές την έκανα μπάνιο και σήμερα πάω στο γιατρό για την ένεση.

Πρέπει να ψάξεις για φάρμακο Amitraz. Αν δε βρείς το συγκεκριμένο προιον που πρότεινα στο προηγούμενο.

Δεν επιτρέπεται στα κόλευ και σε κάποια άλλα. Το δικό σου δεν έχει πρόβλημα.

Μαρίνα
  8. elafina

elafina New Member

Λετε να την πάω προλητπικα στην κτηνιάτρο μας.....
    γιατι αμα πώ το αρραβων. υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να κόλλησε ποιος με σώζει μετα....

ασε που το άλλο σκυλι έστω ένα απο τα σκυλιά της δεν θα έδειχναν κάποιο σύμπτωμα....

στην γούνα τους?
  9. aggeliki

aggeliki New Member

συγνωμη την ψωρα sarcoptic δεν την ξερω καθολου.νομιζα οτι μια ειναι και οτι ισχυουν αυτα που ηξερα :? για αυτην.
    της φιλης σου της ειπανε τι ψωρα εχει το αλογο?
  10. Marin

Marin Administrator

Η ψώρα αυτή που λέω είναι η μόνη που κολλάει, η demodex έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό όπως έλεγες και είναι πολύ χειρότερη για το συγκεκριμένο ζώο που την έχει αλλά δε κολλάει σε άλλα.

Η sarcoptic είναι ζωύφια σαν αραχνάκια που δε φαίνονται με το μάτι αλλά τα έχω δει στο μικροσκόπιο. Scab mites ή Sarcoptic Mange λέγεται αν θέλετε να το ψάξετε στο Internet.

Μαρίνα
  11. elafina

elafina New Member

οχι απλά μοιάζει με ψώρα η τρυχοφάγω έτσι μου το εξήγησε....
    της δώσανε διάφωρα αλοιφές και φάρμακα αλλα δεν περνούσε και έτσι τις πρώτηναν μια ανθρώποινη αλληφή και άρχισε να καλητερευει....

η μαμα της είχε δει δύο γάτες μέσα στο στάβλω να τριβωνται στα άχυρα που στρώνει στο άλογο και έτσι κόλλησε και τα δύο λυκοσκυλα το ένα μπεικε στο στάβλω και τρυβώταν και εκεινο και λόγο φόβου μην κολλήσουν και κολλήση και το κανισάκι που παιζει μαζί τους πείγαν και κάναν στα λυκόσκυλα ένεση....

εγω τώρα τι να κάνω?
  12. Marin

Marin Administrator

Έχεις 3 επιλογές:

1. Παίρνεις το φάρμακο που σου λέω και το μπανιάρεις προληπτικά. Το φάρμακο πρέπει να πάει παντού και να στεγνώσει στο ζώο.

2. Πας σε γιατρό και ρωτάς τι να κάνεις. Το πιθανότερο είναι να κάνει προληπτικά την ένεση και να σου πει να κάνεις μπάνιο.

3. Πας και αγοράζεις αμπούλα stronghold που κάνει και για τη ψώρα αλλά δεν έχει σίγουρα αποτελέσματα. Στα δικά μου που έβαλα δεν άλλαξε κάτι, τελικά το εκδήλωσαν.

Μαρίνα
  13. elafina

elafina New Member

Ευχαριστώ πολυ να στε καλά....

θα το κοιταξω σήμερα.....

τώρα στο άμαξι που την βάζω και στο σπίτι μέσα που κυκλοφορεί τι να κάνω υπάρχει καπόιο σπρει όπου να το ξεκάσω για προληπτικους λόγους...
  14. Marin

Marin Administrator

Εγώ σκέφτομαι να αφήσω το σπίτι 36 ώρες χωρίς ζώα (δε ξέρω πως θα γίνει αυτό, μάλλον θα τα βάλω σε kennels) και να ψεκάσω τα ζώα ή σε όσα έχει εκδηλωθεί να κάνω ότι μου πει ο γιατρούλης.

Σε λίγο θα πάω να δεί τη Μάγια και θα σας πω.

Μαρίνα
  15. platon

platon Σκύλος

Αν δεν σε ενοχλεί η μυρωδιά από το taktik, ψέκασε και το αυτοκίνητο.
    5ml/lt
  16. elafina

elafina New Member

το να ξεκάσω το αμάξι δεν με πειράζει αλλά το σπίτι σε όλο το σπίτι κυκλοφωρει το μωράκι μου....

στα κρεβάτια μας πάνω....
    στο σωλώνει παντου....
  17. Marin

Marin Administrator

5ml βάζεις στο λίτρο??? ΟΧΙ 1??????????

Ωχ έκανα λάθος!!!?
  18. aggeliki

aggeliki New Member

περιμενε,μπορει να εννουσε 5ml για το αμαξι που δεν κινδυνευει να παθει κατι και να ψεκαστει με μεγαλυτερη δοση.
  19. elafina

elafina New Member

Μόλις μίλησα με την κτηνιάτρο μας.....

οοοοοοοοοοουφ.... μου έφυγε ενα φάρος.....

1ον....έχουμε την ίδεια κτηνίατρο....

2ον το άλογο παρούσίασε μηκιτίασει οχι ψώρα....

3ον τα λυκόσκυλά δεν είχαν παρουσιάσει ψώρα αλλά κάτι είχε το κανεισάκι όπου έκανε προλυπτικά μπανάκι με σπρει κτλ...αλλα δεν παρουσίαζε κάποια συμπτώματα στην γουνίτσα η μικρή....

4ον μου είπε να παρακολουθήσω την μικρή μου αμα δώ να παίφτουν τουφίτσες τοτε να την πάω για έλεγχο....

5ον δεν γίνεται κατι προλιπτικο

οοοουφ.... αυτα είναι καλά νέα ετσι δεν είναι?
  20. Marin

Marin Administrator

Ναι, μύκητες δεν έχουν καμία σχέση με ψώρα... τυχερή!!!

Share This Page