1. funtukaki

funtukaki New Member

εκτος απο την κουνελιτσα, φιλοξενω αυτη την εβδομαδα και ενα γατακι που μαζεψα απο το δρομο.Ο κτηνιατρος δεν ειχε ραντεβου μεχρι το σαββατο για να μου το εμβολιασει κ να του κανει την αποπαρασιτωση,και νομιζω οτι η γατα κολλησε το κουνελι ψυλλους!
    Βλεπω την κουνελιτσα που ξυνει εντονα κ συνεχεια τα αυτια με τα πισω ποδια,και πριν λιγο που την εβαλα κατω απο την λαμπα του γραφειου,βρηκα εναν ψυλλο να περπαταει στην μυτη της!!! (προσπαθησα να τον πιασω αλλα μου ξεφυγε και πηδηξε στο δικο μου μαλλι! δεν ανυσηχω ακομα,γιατι εχω ακουσει οτι κολλανε μονο σε ζωα,αν αρχιζω ομως να ξυνομαι εντος των ημερων θα γελασουμε πολυ! :p).Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?να κλεισω ραντεβου κ με κουνελογιατρο για να την δει?Η παω απλα στο petshop και περνω ενα φαρμακο για ψυλλους?κανει να το βαλουμε στα κουνελια ή μπορει να παθουν κατι? (κμ δηλητηριαση φοβαμαι,γιατι εχουν ευαισθητο στομαχακι)
    Εχει αντιμετωπησει κν σας παρομοιο περιστατικο πριν?
  2. NrG-GirL

NrG-GirL New Member

To frontline κάνει σίγουρα και για κουνέλια το είχα βάλει κάποτε στο κουνελάκι μου γιατί είχε κολήσει ένα τσιμπούρι και ψίλους.Και θυμάμαι ο κτηνίατρος μου ειχε πει οτι και πάνω μου να το βάλω δεν παθένω τίποτα.Οπότε μην το σκέφτεσε βάλε και στο γατάκι και στο κουνελάκι
  3. thanoulis85

thanoulis85 New Member

λάθος...μην το κανεις αυτό...προτα σιγουρεψου από τον γιατρο πως ειναι σοβαρο και δεν μπορει να αντιμετοπιστεί με ενα τακτικό βούρτσισμα...το λεω αυτο γιατι το κουνελια
    θα ανχοθεο και δεν θα του αρεσει μια τετοια διαδικασια,ενω με το βουρτσισμα δεν θα υπαρξει τετοιο προωλημα...και το πιο σημαντικο..ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ FRONTLINE ΣΕ ΚΟΥΝΕΛΙΑ....αυτα ειναι δυο απο τα πολλα site που επιωεωαιωνουν αυτα που λεω...ελπιζο να σε παρολαβα
    http://therabbithaven.org/(περιπου στην μεση της σελιδας μιλαει για την frontline.)
    http://images.google.gr/imgres?imgu...R2GGIE_en&sa=N&um=1&ei=RckHS7KyMceh_Aatn9ySBA
  4. funtukaki

funtukaki New Member

ευχαριστω πολυ παιδια,θα παρω και την κτηνιατρο τηλ την δευτερα να ρωτησω και αν χρειαστει κλεινουμε ραντεβου να της παω το κουνελακι να το δει ..
  5. thanoulis85

thanoulis85 New Member

ευτυχώς...χαιρομαι που πρόλαβα :D
  6. kate9

kate9 Member

Μπορώ να ροτήσω εδώ για το βούρτσισμα του κουνελιού μου μιας και τοφερε η κουβέντα? Δεν καάθετε να το περιπηοιθώ ενοχλείται και φεύγει! πόσες φορές τη μέρα να το βουρτσίζω και με ποιό τρόπο θα το καταφέρω, ιδιέταιρα στην κοιλίτσα του νομίζω σα να γαργαλιέται κιόλς!!
  7. thanoulis85

thanoulis85 New Member

Από την δική μου εμπειρία πρέπει να σου πω πως το ποσο ευκολα η δυσκολα θα γινεται το βουρτσισμα εξαρταται απο το χαρακτηρα του μικρου σου φιλου αλλα κυριως απο τον τροπο που εσυ επιχειρης να το βουρτσισες....(επισεις πρεπει να εχεις παρει καταληλη χτενα για το τριχομα του ζωου....ειναι μακρυτριχο η το τριχομα ειναι κοντο και λειο?)πρεπει να γνωριζεισ πως θελει υπομονη και χρονο μεχρι να φτασεισ στο σημειο να καταφερεις να εχεις εναν απολυτα αρμονικο χρονο βουρτσισματος....πρεπει να το παιρνεις με το καλο και αν καθησει ηρεμα για ενα λεπτο θα του δοσεισ μια λιχουδια που ξερεις πως τρελενεται...μετα θα κανεισ το ιδιο αλλα μετα απο μεγαλυτερα χρονικα διαστηματα....επισεις βοηθα πολυ να βουρτσιζεις το κουνελι σου μια συγεκριμενη ωρα της ημερας π.χ. 6.00 με 6.10.ακομα για να αποφυγεις τυχων περιστατικα δημιουργιας τριχομπαλων στο πεπτικο συστημα μποτεις να του δεινεις συγκεκριμενες τροφεσ που βοηθουν στο συγκεκριμενο θεμα απος η VITA της vitacraft η και η η vitacraft emotion lonk hair.
    αυτα απο εμενα...
    ελπιζω να βοηθησα...
    θανος :D
  8. kate9

kate9 Member

Σ'ευχαριστώ πράγματι βοήθησες αυτό με τη λιχουδιά μου φαίνεται πολύ καλό! δεν ε΄χει μακρύ τρίσωμα το κουνέλι , δοκίμασα με ένα γάντι βουρτσίσματος αλλά δεν είδα να βγαίνει τρίχωμα νομίζω ότι καλύτεραείναι η μεταλική χτένα που πήρα αλλά το γαραγαλαει και το νευριαζει, με δάγκωσε μια φορά ο τρελιαρης :)

Share This Page