Πυρετός: Πώς μπορούμε να το καταλάβουμε?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by demina, Feb 28, 2008.

1. demina

demina New Member

Γεια σε ολους στο φορουμ..

Επισκεπτομαι συχνα το φορουμ αυτο αλλα πρωτη φορα γραφω. Σε σχεση με αλλα φορουμ μου εχει κανει πραγματικα εντυπωση η αγαπη που υπαρχει για ολα τα ζωα και αυτο μου αρεσει πολυ! Ειτε εχουμε σκυλακια, ειτε γατακια ,ειτε ποντικακια ειναι ωραιο να τα σεβομαστε ολα...

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως καταλαβαινουμε τον πυρετο του σκυλου χωρις θερμομετρο? Δηλαδη αν το ζωο μας εχει πυρετο και το χαιδευουμε θα καταλαβουμε κατι απο την θερμοκρασια του?
    Υπαρχουν καποια συμπτωματα ωστε να σκεφτουμε να βαλουμε θερμομετρο ή να το παμε στον γιατρο?

Σορρυ, αν ειναι βλακεια αυτο που ρωταω αλλα δε μου εχει τυχει ποτε και θα ηθελα να ξερω...
    :)
  2. Sofia

Sofia New Member

Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι πολυ υγρα ματια,πολυ ζεστη αναπνοη και καταπτωση,δεν εχει διαθεση για παιχνιδι και φαγητο
  3. platon

platon Σκύλος

Όλα αυτά που γράφει η Σοφία, αλλά όταν είναι αρκετά ανεβασμένος ο πυρετός.
    Αν είναι λίγο, χωρίς θερμόμετρο δεν το καταλαβαίνεις.
  4. nikos_x

nikos_x New Member

ειναι αληθεια οτι στεγνωνει και η μυτη??? :?
  5. e1drua

e1drua New Member

Νομιζω πως ναι Νικολα, σιγουρα αυτο συμβαινει στις γατες αλλα δε ξερω σιγουρα για σκυλους.
  6. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Εγώ ξέρω σίγουρα για σκύλους,αλλά δεν είμαι σίγουρη για γάτες!! :lol: :lol:
  7. e1drua

e1drua New Member

Πολυ ωραια, καταληξαμε λοιπον.. :lol:
  8. nikos_x

nikos_x New Member

χαχαχα !
    εγω το ειχα παρατηρησει και στη Χιονα τοτε με τις διαρροιες π ηταν αρρωστουλα και στον Ρεξ π ειχα παλια....
  9. noela

noela New Member

Η στεγνή μύτη στον σκύλο δε δηλώνει απαραίτητα αδιαθεσία.
  10. noela

noela New Member

Από ότι διάβασα, κοινά συμπτώματα πυρετού σε σκύλο και γάτα σε περίπωση αρρώστιας.

- Εμετός - διάρροια
    - δυσκολία στην αναπνοή
    - φαγούρα και ξύσιμο
    - αίμα στα κόπρανα και στα ούρα
    - βήχας

Ακόμα διαφορά στη συμπεριφορά, πεσμένη ενέργεια, ζεστή μύτη, ζεστή γούνα και πίσω μέρος αυτιών.

Παρόλαυτά, πρέπει να βάλουμε θερμόμετρο για σιγουριά.
  11. Alex2

Alex2 New Member

Το ελπίζω γιατί η μυτούλα της Μπλάκυ μου είναι μονίμως θεόστεγνη. Σε σημείο που μου είχε συστήσει ο κτηνίατρος να της βάζω λίγο βαζελίνη που και που.
  12. Giannis

Giannis New Member

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΜΕ; ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΕΧΕΙ 1 ΕΥΡΩ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΖΩΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΑΣ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΓΑΝΙΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Ή ΤΗ ΜΥΤΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ
  13. drosia

drosia New Member

Να συμπηρωσω να εξηγησετε και πως-που μπαινει το θερμομετρο γιατι καποιος μπορει να μην ξερει :wink:
  14. platon

platon Σκύλος

Στο έντερο, δηλαδή εκεί που κάνει τα κακά του.

Με μία μικρή κλίση έτσι ώστε να ακουμπάει το έντερο και όχι να παίρνουμε την θερμοκρασία των κοπράνων...
  15. vaso85

vaso85 New Member

και για πόση ώρα??
  16. platon

platon Σκύλος

ανάλογα το θερμόμετρο... 1-2 λεπτά

Επίσης, η νορμάλ θερμοκρασία είναι 38,5 oC όχι όσο είναι σε εμάς...
  17. demina

demina New Member

Σιγουρα το θερμομετρο ειναι αυτο που θα μας δειξει, απλα ηθελα να ξερω ποια ειναι τα συμπτωματα για να ψιλιαστω και να βαλω θερμομετρο..
    Αν και δε νομιζω οτι θα μπορουσα να το κανω αυτο..μαλλον αν συμβει θα παμε στο γιατρο κατευθειαν :) !!!
    Τελικα οταν το πιανουμε τον σκυλο μας αντιλαμβανομαστε διαφορα στη θερμοκρασια του αν εχει πυρετο?? π.χ ενας ανθρωπος αν εχει πυρετο και τον πιασεις καταλαβαινεις οτι ειναι πιο ζεστος απο το φυσιολογικο..(ενταξει δε λεω οτι καταλαβαινεις την ακριβη θερμοκρασια..)
    Γιατι γεγονος ειναι, απο την καθημερινη επαφη και τα χαδια ξερω ακριβως τη θερμοκρασια της και καμια φορα, την πιανω και τα αυτια της ειναι παγωμενα! Οποτε αμεσως κουβερτακι! :p Αρα αμα κανει πυρετο λογικα κατι θα καταλαβω...Βεβαια σιγουρα θα το καταλαβω και απο αλλα συμπτωματα που θα εμφανιστουν...
  18. platon

platon Σκύλος

Όχι
  19. Giannis

Giannis New Member

ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΦΗ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΡΥΑ ΧΕΡΙΑ....
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ.
    ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΖΩΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΡΕΞΙΑ Ή Η ΑΤΟΝΙΑ (ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Ή ΧΑΔΙΑ Ή ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΕΙ)
    ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΕΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΜΡΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ.
  20. demina

demina New Member

Με καλυψατε παιδια!!
    Thanks!!!

Share This Page