1. Blackie

Blackie New Member

Εψαξα λιγο και στις αλλες κατηγοριες του forum μπας και χωσω πουθενα αλλου το τοπικ αυτο γιατι παρολο που εχει να κανει με κουνελακια ακαταλληλα για στιφαδο δεν νομιζω οτι κολλαει και πολυ μαυτην την κατηγορια... well αν ειμαι τελειως ακυρη με μετακινειτε :D

Παιδια θελω να γινω bunny breeder!! :-D

το γιατι και πως μου κολλησε ειναι εμφανες :D ειμαι κατα βαση καλλιτεχνης αλλα θελω καοπια στιγμη νανοιξω μια φαρμα ή οτιδηποτε χρειαζεται σαυτην την περιπτωση για να μεγαλωνω και να εκτρεφω κουνελακια και να τα πουλαω! Μιας και το να γεμισω το σπιτι μου κουνελακια δεν θαταν οτι και πιο εξυπνο :razz: .
    Παρολαυτα δεν θελω να τα εκτρεφω για σφαγη. Θελω να τα πουλαω κανονικα για pets. Με καταλαβαινετε?
    Οποτε αν εχετε οποιαδηποτε πληροφορια που μπορει να με βοηθησει πανω στο θεμα, Im all ears! :-D
    επισης αυτο σκοπευω να το κανω στο εξωτερικο οποτε μην σκεφτειτε καν την ελλαδα γιαυτο !
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βασικά σε αυτό το φόρουμ δεν υποστηρίζουμε την εκτροφή σε καμία μορφή της εφόσον ο εκτροφέας δεν ακολουθεί να νόμιμα standards και δεν είναι εγγεγραμμένος επίσημος και νόμιμος! Επομένως δεν είμαστε οι κατάλληλοι εδώ για να σου δώσουμε συμβουλές! Απο εκεί και πέρα, όταν και αν καταφέρεις να ανοίξεις την επιχείρησή σου, και κρίνουμε οτι είσαι σωστή εκτροφέας και νόμιμη ίσως και να μπορέσουμε να σε προωθήσουμε σε άτομα που ενδιαφέρονται για κουνέλι! Όμως και πάλι, δεδομένου οτι απαγορεύεται η διαφημιση ή η δυσφήμιση επιχειρήσεων και αυτή η προώθηση θα έιναι δύσκολη! Λογικά θα βρεις βοήθεια σε κάποιο άλλο φόρουμ για εκτροφείς, αλλά σίγουρα όχι σε αυτό!
  3. Blackie

Blackie New Member

Δυστυχως πρεπει να μαθω τι χρειαζεται για να γινω εκτροφεας πρωτα γιατι για κατι τετοιο χρειαζεται χρημα(κυριως) και υπομονη οποτε ειναι κατι που αμεσα δεν μπορω να κανω.
    Εννοειτε πως θακολουθησω τον νομιμο τροπο και οτι χρειαζεται για κατι τετοιο αλλα τι εννοεις οταν λες νομιμα standards?
    αν υπαρχει forum για εκτροφεις ναι ευχαριστως να κοιταξω! απλα επειδη εριξα μια ματια Online και βρηκα ενα μονο καταλληλο site το συγκεκριμενο ελεγε για εκτροφεις που τα πουλανε για μαγειρεμα οποτε δεν μενδιαφερει κατι τετοιο.
    Αλλα θα κοιταξω παραπανω γιαυτο!
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ίσως γι το στήσιμο μιάς τέτοιας επιχείρησης, τουλάχιστον όσον αφορά το νομικό μέρος, να μπορέσουν να σε βοηθήσουν εκτροφείς σκύλων στην Ελλάδα! Δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνικό φόρουμ για εκτροφείς σκύλων! Όταν λέω "νόμιμα standards" εννοώ τις εγκαταστάσεις που υποχρεούσαι να έχεις βάσει νόμου: Χώρους, κλουβιά, τέτοια πράγματα! Και φυσικά πρέπει να είσαι μέσα στους κανονισμούς υγιεινής και φροντίδας των ζώων! Επίσης δεν μπορείς να είσαι εκτροφέας κουνελιών γενικώς και αορίστως! Πρέπει να επιλέξεις κάποια συγκεκριμένη ράτσα για να αναπαράγεις και φυσικά να έχεις αγοράσει του γεννήτορες απο αξιόπιστη πηγή, απο την οποία θα μάθεις το γενεαλογικό background των κουνελιών σου για να ακολουθήσεις ύστερα την καλύτερη δυνατή γραμμή πορείας όσον αφορά τις αναπαραγωγές! Δηλαδή εκτός απο τα νομικά και τον χώρο θα πρέπει να ψάξεις πολύ (και να πληρώσεις αρκετά ακριβά) στο εξωτερικό, γιατί δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, με ποιά κουνέλια θα αρχίσεις!
  5. Blackie

Blackie New Member

Ηδη σκεφτηκα να εκτρεφω λεοντοκεφαλα και lop! για την ωρα δηλαδη!
    ΔΙασταυρωσεις επιτρεπονται να γινονται?? ή ειναι παρανομό?

ναι ξερω υπαρχουνε πολλα ηδη αλλα ειναι εξωτερικο(ετσι κ αλλιως θα φυγω εξωτερικο οποτε εκει θα κανω και την εκτροφη!) γιαυτο ειπα πως χρειαζεται αρκετο χρημα ναχω στην ακρη για να κανω κατι τετοιο!

Share This Page