Σκύλοι σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by demina, Mar 2, 2008.

1. demina

demina New Member

Παιδια επιτρεπεται η εισοδος ζωων στον ηλεκτρικο και στο μετρο???
    Διοτι στις 4 Οκτωβριου ετσι ανακοινωσαν και συγκεκριμενα για το τραμ αλλα λεει μονο για τα μικροσωμα ζωα και μεσα στα ειδικα κουτια μεταφορας..
    Δηλαδη εμεις τα μεγαλοσωμα δε μπορουμε να μπουμε???
    Αυτο ειναι ρατσισμος!Και στα ξενοδοχεια τα ιδια προβληματα εχουμε...
  2. Sofia

Sofia New Member

ετσι ακριβως ειναι,οσοι εχουμε μεγαλοσωμα δεν μπορουμε να μπουμε,μονο με κλουβακι επιτρεπεται
  3. Marin

Marin Administrator

Re: Εισοδος ζωων σε μετρό ?????

Στο μετρό δεν επιτρέπονται καθόλου. Στον ηλεκτρικό επιτρέπονται ανεπίσημα και στο τραμ επίσημα, μόνο τα μικρόσωμα.

Μαρίνα
  4. Kopros

Kopros New Member

επίσης στα λεοφορεία της αθήνας επιτρέπονται τα μικρόσωμα με κοντό λουρί και φίμοτρο, ή με κλουβί...τώρα βέβαια όπου και αν έψαξα δεν προσδιορίζει το μικρόσωμο με κιλά...
  5. noela

noela New Member

Αττικό Μετρό: Η μεταφορά κατοικιδίων ζώων επιτρέπεται μόνο εντός ειδικών κιβωτίων μεταφοράς (Ν. 3082/2002).

Επίσης
    "Για τους σκύλους οδηγούς τυφλών ανθρώπων και γιατί μόνο στην Ελλάδα δεν εφαρμόζονται οι οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη μετακίνησή τους: μεμονωμένα ο πρόεδρος της εταιρείας Αττικό Μετρό δέχεται σκύλους οδηγούς στο μετρό, με νόμο εσωτερικό της εταιρείας του."
    Πηγή: www.apodimos-ellinas.com
  6. demina

demina New Member

Μα ποσο πισω ειμαστε??
    Να μη μπορουμε να μετακινηθουμε με το ζωο μας παρα μονο με αυτοκινητο και αμα δεν εχεις αυτοκινητο την εχεις βαμενη..
    Να φανταστεις οτι στο εξωτερικο τα δεχονται στα εστιατορια και τα βαζουν και μεσα στα νοσοκομεια ,ειδικα στα παιδια ασθενεις γιατι βοηθουν στην αναρωση!!!
    Οτι πιο ωραιο να εισαι αρρωστος και να εχεις να χαίδευεις ενα τετοιο πλασμα!
    Και εμεις δε τα βαζουμε στο μετρο!!
    Καλα στα νοσοκομεια μας δε θα μπουν ποτε..!Μονο στις κατσαριδες η εισοδος ειναι ελευθερη [smilie=to funny.gif]
  7. drosia

drosia New Member

στη Δανια να προσθεσω επιτρεπουν τα σκυλια στα εστιατορια αλλα οχι τα καροτσια γιατι οι ροδες τους χαλανε τα πατωματα :roll:
    Οπότε βλεπετε απο εξω παρκαρισμενα καροτσακια με τα παιδια μεσα αλλα οχι σκυλους!!!! σωστοοοοος??
  8. demina

demina New Member

χε!χε! Αυτο ειναι απιστευτο!

Εδω στην Αμερικη υπαρχουν εστιατορια που απευθυνονται αποκλειστηκα σε ιδιοκτητες σκυλων..
    Εχουν και ειδικο μενου για τους σκυλους οι οποιοι καθονται κανονικα και τους σερβιρουν στο τραπεζι!!!!!!!!!!!!!!!
  9. Kopros

Kopros New Member

ντάξει και οι υπερβολές δεν είναι καλές, αλλά τώρα να μην μπορείς να βάλεις το ζώο σε ένα μέσο είναι τραγικό..εγώ προσπαθώ να του μάθω το φίμοτρο αν και δε γουστάρω..για να τον πηγαίνω σε κανα normal μέρος να τρέξει το σκυλί..το θέμα βέβαια είναι τα βρυσίδια με τον λεοφοριατζή....κωλοελλαδιστάν!!!
  10. platon

platon Σκύλος

Ποιος ορίζει πως είναι ένα μικρόσωμο ?
  11. Kopros

Kopros New Member

αυτό είναι το θέμα και εκεί στοχέυω για να βάλω τον πιτακο στα λεοφορείο..εφόσον δεν υπάρχει ακριβές κριτήριο δε μπορούν να σου πούνε τπτ κανονικά.....τώρα άλλο αμα θα σου κάνουνε φασαρία....
  12. Xotikouli

Xotikouli New Member

Δηλαδή το έχεις επιχειρήσει ήδη ή σκοπεύεις να το κανεις στο μέλλον? Πες μας εντυπώσεις/αντιδράσεις αν θέλεις!
  13. nikos_x

nikos_x New Member

Καλημερα!
    παιδια δεν θα το επιχειρουσα καθαρα και μονο για το κραξιμο π πεφτει.ετυχε μια φορα ενας χριστιανος να βαλει ενα σκυλι δεμενο στο λεοφορειο,τον εκτοπισαν απτη θεση του και τον εβαλαν να καθετε διπλα στον οδηγο+οι κραυγες απο κυρατσες ''ανοιξτε παραθυρα!μικροβιαααα''.Ημαρτον πια!!!δεν παλευεται!!!Μονο στην Ελλαδα αυτα!

Νικος
  14. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Δηλαδη τελικα Νοελα στο Μετρο επιτρεπονται οπως κ στο Τραμ (που το ξερω στανταρ οπως κ ολοι απο τις διαφημισεις κ μονο που εχει μεσα) μεσα σε μεταφορεα ή με φιμωτρο? Κ αν ναι κ με φιμωτρο ή μονο μεσα σε μεταφορέα? Γιατι νομίζω οτι μπορεί να μην εχουν γραψει μεχρι ποσα κιλα θεωρουνται μικροσωμα αλλα γινεται μονο με μεταφορέα (ετσι μου ειπε ενας φιλος μου οδηγος του τραμ) οπότε αυτόματα οπως καταλαβαίνετε "ορίζεται" το μεχρι ποσα κιλα, αφου ενα μεσαίο (ουτε καν μεγάλο) σκυλι να το μεταφερεις με μεταφορέα ειναι μεγααααλο πακέτο ....! :smt017

Υ.Γ. Οπως κ να 'χει ειναι τραγικη η κατασταση αυτη... Δηλαδη αν εχεις καποια σοβαρη αναγκη, εκτακτο περιστατικο τι κανεις? Πεθαινει το ζωο αν δεν εχεις αυτοκινητο ή λεφτα για ταξι ή Pet Taxi ? :snipe:
  15. dora

dora New Member

Στο τραμ έχουν δώσει,νομίζω, συγκεκριμένες διαστάσεις για τον μεταφορέα αλλά εγώ έχω δει πολλές φορές σκυλιά χωρίς μεταφορέα να μεταφέρονται με τραμ. Μάλιστα το ένα είχε κάτσει στο κάθισμα και κοίταζε αραχτό έξω και η κυρία όρθια δίπλα του να το κρατάει.
    Έχω δει και σκύλο μεγαλύτερο από την Ganza (πιο ψηλό δηλαδή :oops: )στο τραμ, εκτός μεταφορέα!! :)
  16. Irene

Irene New Member

Κατ'αρχην σε ολους καλη μερα και καλη 'βδομαδα ...

Γραφουμε για την μεταφορα των ζωων μας σε ΜΜΜ ...
    αλλα δυστυχως εδω δεν σου παρεχουν ουτε τα βασικα : εχετε δει να μεταφερεται με το Metro - που ειναι και συγχρονο μεσο , ποδηλατο , και αν ναι - εχετε δει την δυσαρεσκεια του κοσμου επειδη "ενοχλει" το ποδηλατο , η και τα σχολια που κανουν ?

Εχετε ακουσει τα σχολια που γινονται επειδη μπηκε ενα μεγαλο καροτσι μωρου ? ( με μεγαλο εννοω αυτα που βλεπουμε κυριος στο εξωτερικο , δηλ. να ειναι και μεγαλο Port-bebe...)
    Η οταν υπαρχουν πολλες αποσκευες στην γραμμη για αεροδρομιο ( κι'ας υπαρχουν ειδικη χωροι αποθυκευσεις στον ιρμο ) , Αυτα κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να συζητιουνται καν. Διαφημηζουμε τα νεα ΜΜΜ στην Αθηνα , αλλα και παλι θα πω : ειμαστε πολυ πισω. Στο εξωτερικο αυτα ειναι πραγματα αυτονοητα - στα λεοφορεια τις Γερμανιας σηκωνονται για να καθησεις εσυ που εχεις σκυλο - μικρο η και μεγαλο παρακαλω ! ... τι ιδιο και στα τραινα , στα τραμ κλπ.

Αλλα βλεπετε εκει ειναι αληθινα φιλοζωοι , και οχι οπως εδω η περισσοτεροι .
    Αθελα μου κανω συγκρυση , αλλα αυτη ειναι η αληθεια - οποτε ,
    μετα μενει τιποτα να πουμε κατι για τα τετραποδα "παιδια" μας ??
  17. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

:lol: :lol: :-D :wink:
  18. dora

dora New Member

Irene, όντως είναι έτσι.
    Αλλά επειδή ο Έλληνας θέλει φασαρία, τη γουστάρει το αίμα του, αν σου σούρνουν τον εξάψαλμο κι εσυ κάτσεις σαν τη βρεγμένη γάτα, τότε το έχασες το παιχνίδι.
    Γι'αυτό πρέπει να γνωρίζουμε καλά τι επιτρέπεται και τι όχι, για να απαντάμε. Δεν θα το βουλώσουν, αλλά εμείς θα είμαστε καλυμμένοι.
    Εμείς που δεν έχουμε πρόβλημα, ούτε με τα ποδήλατα, ούτε με τα κατοικίδια, ούτε με τα μεγάλα καρότσια μωρών(ειδικά άμα δεν περιέχουν μωρό :-D ) πρέπει να διαμαρτυρόμαστε σε αυτούς που θέλουν να τα περιθωριοποιήσουν.Είναι αυτοί κι όχι εμείς που έχουν άδικο, και δεν πρέπει να περνάει το δικό τους. :supz: Animals ruuuuule! :-D
  19. Irene

Irene New Member

Ρε dora-κι , αγγιζεις ευαισθητη "χορδη" ,

ακομα και δικιο να εχουμε , μηπως αλλαζει κατι ?
    Δυστυχως ενας να φωναξει απο αυτους που ενοχλουνται , θα αρχισουν να φωναζουν κι'αλλη δεκα , οποτε ακομα κι'αν δεν κατσεις σαν βρεγμενη γατουλα , θα τα βαλεις με ολους αυτους ? τσαμπα τα λογια σου και ακομα και τα νευρα σου , οποτε ... ναμαστε παλι στον ιδιο παρανομαστει :wink:

ειλικρινα σηκωνει μεγαααααααααααλη συζητηση το θεμα . :roll:
  20. noela

noela New Member

Στο μετρό μόνο με κουτί μεταφοράς, εκτός και αν είναι οδηγός τυφλού.
    Επειδή δεν έχω αυτοκίνητο και το αντιμετώπιζα χρόνια το πρόβλημα και τότε δεν υπήρχε καν το Pet Taxi έμαθα τη σκύλα μου να ανεβαίνει στη μηχανή.

Σήμερα πάντως ήμουν στο Υπουργείο Οικονομικών και πήρανε τηλέφωνο για βόμβα. Ήρθε λυκοσκυλάκος εκπαιδευμένος και όλοι ήταν σούζα και περίμεναν τον σκύλο. Χαχαχα. Ούτε μικρόβια, ούτε τρίχες ούτε τίποτα. :-D

Share This Page