Ίσως ερλιχίωση

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Roberto, Jun 19, 2007.

1. Roberto

Roberto New Member

Hi
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ένας φίλος μου έχει ένα σκυλάκι, ο οποίος από ότι κατάλαβα συνήθως το καλοκαίρι αρχίζει και κάνει κάποιες πληγές στο δέρμα του και του φεύγει το τρίχωμα όπου υπάρχουν οι πληγές. Η κτηνίατρός του είπε ότι είναι μια μόλυνση στο αίμα του από τσιμπούρια. Του έχει δώσει διάφορες αντιβιώσεις όμως δεν έγινε τίποτα. Προσωπικά τον συμβούλεψα, όταν ανοίγουν οι πληγές να τους βάζει μπενταντίν πάνω τους για να μη μολυνθεί. Διάβασα στη σελίδα για την ερλιχίωση και νομίζω πως ταιριάζει με τα συμπτώματα που μου είπε. Του έδειξα τη σελίδα και μου είπε ότι είχε κάνει και κάποιες ενέσεις, αλλά η κτηνίατρος του είχε πει να του δίνει moxacef.
    Επειδή στη σελίδα δεν γράφει ονόματα από φάρμακα, θα μπορούσατε να μου πείτε μερικά για να ρωτήσει και την κτηνίατρο; Ή οτιδήποτε ξέρετε για την περίπτωση μπορείτε να μου προτείνετε.
    Ευχαριστώ.
    Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic :)
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,εμενα και στις δυο περιπτωσεις που ειχε καποιος σκυλος ελιχριωση για ενα μηνα επερνε vibramicyne αναλογα με το βαρος του ,αν ειναι π.χ. 20 κιλα επερνε 2 χαπακια την ημερα.επισης ανα 10 μερες γαι τρεις φορες εκανε και μια ενεση με imizol,αλλα γιατι δεν κανει μια γενικη αιματολογικη εξεταση να σιγουρευτει??καλο ειναι να κανει για καλαζααρ και μια γενικη αιματος,γιατι κατι τεστ που υπαρχουν για ελιχριωση δεν ειναι καλα,ενω με την γενικη φαινεται καλυτερα αν εχει καποιο προβλημα
  3. Marin

Marin Administrator

Συμφωνώ με Αγγελική.

Τα συμπτώματα μπορεί να είναι από θαμπό δέρμα, ως πληγές στο σώμα (που κλείνουν με μεγάλη δυσκολία), φαγούρα, πιτυρίδα, εμετοί χωρίς λόγο και σε πιο προχωρημένο στάδιο τα υγρά του σώματος πηγαίνουν στη κοιλιά.
  4. Roberto

Roberto New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας… :) Εντωμεταξύ σήμερα μου είπε ότι η γιατρός του είχε πει ότι είναι λυσμανιαση. Του επέμενε κιόλας. Όμως μετά του είχε πει ότι αν ήταν τέτοιο πράγμα, δεν θα είχε όρεξη να φάει. Όμως ο σκύλος του έτρωγε και τρώει σχεδόν μια κατσαρόλα φαγητό. Έτσι μετά απέρριψε τη θεωρία. Τώρα μου είπε ότι έχει μια πληγή μόνο πάνω από την ουρά και ότι θα του πάρει αμπούλες να του βάλει. Θα μιλήσει βέβαια πάλι με τη γιατρό και πάνω με αυτά που μου απαντήσατε.
    Ελπίζω να έχω νεότερα σύντομα. Ευχαριστώ και πάλι.
    :)

Share This Page