Στειρωση σε περιοδο οιστρου???

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by life, Nov 7, 2007.

1. life

life New Member

Η γατα μου ειναι ηδη 6,5 μηνων.Εδω και ενα μηνα περιπου[κατι λιγοτερο ισως]εμφανιζει σημαδια οιστρου..περναει μια φαση 3-4 μερες εντασης ηρεμει για 3-5 και παλι τα ιδια..ο κτηνιατρος που τη πηγαινω μου λεει πως αυτο μπορει να συνεχιστει για μηνες,Στειρωση πμως με οιστρο λεει πως δεν κανει-λογω του οτι υπαρχει κινδυνος αιμορραγιας.Ισχυει??/Επισης μου προτεινε την ενεση καταστολης οιστρου και μετα απο 1 μηνα την επεμβαση..Εχω ακουσει ομως οτι η ενεση μπορει να προκαλεσει καρκινο..Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση>???Μπορει να με βοηθησει καποιος να δω κι εγω τι ειναι το σωστο για τη γατουλα??
  2. ALEX

ALEX New Member

H στείρωση σε περίοδο οίστρου πράγματι ενέχει μεγαλύτερους κινδύνους χωρίς όμως αυτοι να ειναι απαγορευτικοι για την διενεργεια της επεμβασης.
    Ακομη η στειρωση γινεται ειτε πριν ειτε μετα το πρωτο οιστρο.
    Προσωπικα προτιμω η στειρωση να γινεται μετα τον πρωτο οιστρο καθως με αυτο τον τροπο αφηνουμε το ζωο να ωριμασει σεξουαλικα κι αποφευγουμε με αυτο τον τροπο προβληματα απο την προωρη ελλειψη των γεννητικων ορμονων, οπως π.χ ακρατεια ούρων.
    Τελος αν και τα συγχρονα φαρμακα αναστολης οιστρου παρεχουν αρκετα μεγαλη ασφαλεια προτιμω να μην τα χρησιμοποιω εκτος κι αν η συμπεριφορα του ζωου ειναι μη ανεκτη για τον ιδιοκτητη.
    Συμπερασματικα θα σου προτεινα να περιμενεις να περάσει η περιοδος του οιστρου και στη συνεχεια να προβεις σε στειρωση.Η φαρακευτικη αναστολη μπορει να επιχειρηθει με αρκετη ασφαλεια εφ'οσον στειρωθει στη συνεχεια και φυσικα εαν αυτο το θεωρειται απαραιτητο(προβληματα συμπεριφορας)
  3. life

life New Member

ευχαριστω πολυ
  4. life

life New Member

το προβλημα ειναι οτι τη βλεπω και υποφερει...και το γεγονος οτι υπαρχει κι ενας γατουλης στο σπιτι 5,5 σχεδον μηνων[δεν εχει οιστρο ακομη]αλλα φοβαμαι να τους βαλω μαζι μη συμβει τιποτα κι ετσι τους εχω σε ξεχωριστους χωρους ολη την ημερα..Θα ηταν σωστο αν την αφηνα τη γατα οσο τραβηξει ο πρωτος οιστρος ετσι και στειρωνα τον αρσενικο τωρα???ετσι ωστε μετα τη στειρωση του να τους αφηνω και μαζι χωρις φοβο???
  5. gikkat

gikkat New Member

αν ζευγαρώσουν, μπορείς λίγες μέρες αφού τελειώσει ο οίστρος της θηλυκιάς να την πας για στείρωση...

Share This Page