Συνοικέσια Κυώνων (>>>Στείρωση!)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by ammophila, Mar 1, 2007.

1. ammophila

ammophila New Member

Προτείνω στους συντονίστες νέο topic με θέμα "παντρέματα"
    ξεκινώντας από τον δικό μου
    Αρσενικός, τετραετής, περιοχη Καλλιθέα-Αθηνα
    Ecce canis

και

και τελος

Δεν έχω παιδιά ιδέα από "παντρέματα" πρέπει να κρατώ σοκολατάκια ή ανθοδέσμη στη θηλυκιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jorge
  2. Morgan_A

Morgan_A New Member

Χα, χα, χα, χα....!!!!!!!

Εγώ φίλη "ammphila" προσωπικά..., δεν διαφωνώ καθόλου, με την ιδέα αυτή... :)

Νομίζω όμως, πως στους συντονιστές του forum αυτού, προτίνοντας τέτοιο topic..., είναι σαν να κάνεις, αυτό που λέει η λαϊκή σοφία..., μέσω της παρακάτω παροιμίας :

Στο σπίτι του κρεμασμένου, μιλάς... για σχοινί...!!!!! :-D :-D :-D

'Οπως και νάχει όμως, καλωόρισες και εσύ, στην όμορφη παρεούλα μας... :)

Εδώ είναι σίγουρο, ότι θα βρεις μόνο, άτομα που αγαπούν πραγματικά τα ζώα τους και όχι μόνο..., αγαπούν και όλα τα ζώα του κόσμου...

Βέβαια, οι τρόποι που εκδηλώνουμε την αγάπη μας..., δεν είναι ίδιοι για όλους, διαφέρουν αναλόγως του χαρακτήρα..., των προσωπικών εμπειριών... κ.λ.π.

Σημασία όμως έχει, πάντα, και η πρόθεση..., όπως άλλωστε και το αποτέλεσμα... :)

Και να μην ξεχάσω..., να σου πω και να χαίρεσαι και τον κούκλαρο σου...!!!
    Είναι υπέροχος..., πανέμορφος !!!!! :)

.
  3. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Χα, χα, χα, χα....!!!!!!!

καλημερα,το θεμα ειναι να ευαισθητοποιησουμε οσους εχουν ζωακια να μην τα ζευγαρωνουν για να μην δημιουργειται και αλλο προβλημα με τα αδεσποτα.τοσα ζωακια αδεσποτα χρειαζονται ενα σπιτι και εμεις θα ζευγαρωνουμε τα δικα μας????για πιο λογο??για να πετιουνται και αλλα κουταβια στο δρομο,απο αυτους που τα περνουν και μετα τα βαριουνται?αν καποιος θελει σκυλακι καλο ειναι να παρει ενα απο τα τοσα σκυλακια που θα πεθανουν στο δρομο ή περιμενουν στα κλουβια των σωματειων καποιον να τα αγαπησει.
  4. ammophila

ammophila New Member

αγαπητή Αγγελίκη, μακρυά απο εμενα τετοια προθεση, τι νομιζες δηλαδη οτι θα αφηνα κουταβια στο δρομο ?
    εξάλλου και το συγκεκριμενο σκύλι απο εθνικη οδο !! το εχω μαζεψει με συντριπτικα καταγματα του πισω δεξιου ποδιού. Ελα μου όμως που τεσσερις εμπίστοι ανθρωποι ζητούν παιδια απο τον συγκεκριμενο και μου εχουν φαει τα αυτια ποτε θα ζευγαρωσει.
  5. aggeliki

aggeliki New Member

OXΙ,δεν εννοω οτι εσυ θα αφησεις τα κουταβια στο δρομο,αλλα αυτοι που ενδιαφερονται να παρουν σκυλο,δεν θελουν να βοηθησουν τοσα αδεσποτα κουταβακια που ηδη υπαρχουν στο δρομο??για μενα αυτοι δεν ειναι και τοσο ευαισθητοποιημενοι.γιατι δεν τους εξηγεις πως εχει η κατασταση,ισως καταλαβουν!
  6. joan

joan New Member

Tesseris empistoi anthrwpoi sou zhtoun paidia tou. Kai an h thylikia gennisei 7 h 9, ti tha ta kanete? Tha afiseis thn efthynh sto afentiko ths thylikias? Kai an den vroun kalo spiti? Kai an ginoun kai ayta adepsota? Pote mhn eisai sigouros gia tipota. Tha sou proteina na to ksanaskefteis. Tosa adespota yparxoun kai malista panemorfa san ton diko sou. Mhn symvalloume kai emeis sthn afxhsh twn adespotwn anti na symvalloume sthn meiwsh tou provlhmatos aytou. Krima einai.
  7. Marin

Marin Administrator

Re: Συνοικέσια Κυώνων

Προσωπικά δε μπορώ να το αφήσω αυτό να γίνει παιδιά.
    Πάνω από το πτώμα μου που λένε.

Όσοι έχετε καθαρόαιμα ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ που είναι γραμμένα σε όμιλο, μπορείτε να τα ζευγαρώσετε αλλά δε χρειάζεται να ψάξετε από αγγελίες, υπάρχουν στους ομίλους οι καλύτεροι καθε φυλής για το ζευγάρωμα.

Οι υπόλοιποι θα πρέπει να διαβάσετε ξανά το pets.gr ΟΛΟ από την αρχή!!!!

Μαρίνα
  8. elafina

elafina New Member

Καλημερούδια σε όοοοολους,

Η αλήθεια είναι ότι μπορώ να καταλάβω λίγο τον /την ammophila!!!
    Και εμένα με έχουν πρήξει κυριολεκτικά το πότε θα ζευγαρώσουν τα σκυλιά μου. Ο αρσενικός μου Ντομπερμαν ζευγάρωσε 2 φορές .
    1η φορά με την θηλύκια που είχα και είχα βρει είδη ανάδοχες οικογένειες με εμπειρία και κατόχους σκύλων , αλλά μου την κλέψανε μαζί με τα μωράκια τις ήταν 9 μωράκια τα είχα ένα μήνα και μετά τα κλέψανε !!! ακόμα στεναχωριέμαι και αναρωτιέμαι ποιος μπορεί να μου έκανε εμένα και την πανέμορφη Λαικα τέτοιο κακό περιττό να σας πω λόγο το ότι των αρσενικό των είχαμε τότε χώρια γιατί δεν των ήθελε η θυλικιά τρελάθηκε όταν των αφήσαμε ελεύθερο στων χώρο τις θυληκιάς πάνω κάτω για ένα αρκετό χρονικό διάστημα δεν ήθελε να φάει και να παίξει!! Οι οικογένειες που θα παίρνανε ήταν κατά λυπημένοι γιατί γνώριζαν και τα δύο τα σκυλιά μου και έρχονταν και βλέπανε τα μικρά!!! Και Δυστυχώς την δεύτερη φορά ήταν ένα ζευγάρι που είχε μια θυλικιά 5 ετών και η γυναίκα ήταν έγκυος και ήθελε να μεγαλώσει το μωρό τις ταυτόχρονος με ένα κουτάβι τις θυλικιάς τους κάναμε το ζευγάρωμα…..όλα καλά όλα ωραία έμεινε έγκυος η θυλικιά τους μετρούσα τις μέρες με ενημέρωσαν ότι έμεινε , όταν όμως είδα ότι η μέρες είχαν αρκετά περάσει από το φυσιολογικό μίλησα με την κτηνίατρο μου και την επόμενη μέρα με παίρνουν τηλ. Το πρωί την πήγαν στο κτηνίατρο και τις κάναν στείρωση λόγο το ότι όλα τα μωράκια πέθαναν μέσα στην κοιλίτσα τις !!! Η μικρή που έχω Tibet spaniel πολύ μου ζητάν να την ζευγαρώσω είναι 1,5 χρονών και έχει τραβήξει πολλά από μικρή από την εκτροφέα που πήρα έμαθα όταν την είδα ότι με 6 μηνών την είχε ζευγαρώσει !!!!
    όχι δεν θα τις κάνω τέτοια κακό τις μικρής μου , πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα την ζευγαρώσω στο μέλλον και θα κρατήσω και εγώ ένα μωράκι τις. με κάποιες προϋπόθεσης θα κάνω κάποιο ζευγάρωμα όπως είχα κάνει και με την θηλύκια μου και είναι η εξής :
    1ον οι κενούργοι ιδιοκτήτες θα υπογράψουν ένα συμβόλαιο στο οποίο θα γράφει με λίγα λόγια ότι θα είναι υπεύθυνοι για μια ζωή τους με το κουταβάκι που θα πάρουν και θα το φροντίζουν και θα του παρέχουν τα απαραίτητα και την ιατρική περίθαλψη τους!
    2ον θα πληρώσουν κάποιο συμβολικό πόσο , λόγο το ότι χαρίζεται σε κάποιους δεν εκτιμάτε τόσο όσο άμα το πληρώσεις , βλακεία μεν αλλά πιστεύω ότι είναι αλήθεια!!
    3ον τα πρώτα τους εμβόλια θα τα έχω κάνει εγώ όπως και το πρώτο στάδιο τους για σκουλήκια κτλ.
    4ον και βασικότερο θα έχουν όλα τσιπάκια και θα καταχωρούνται τα στοιχεία τους στο βιβλιάριο των μικρών όπως και στο τσιπάκι

με κάθε κουταβάκι θα έχουν και την βοήθεια μου η νέοι γονείς των μωρών τους και θα έχουμε επαφή ανά τακτά χρονικά διαστήματα το πώς τα παν με τα μωράκια….
    Και θα υπάρχει και η βοήθεια να τα κρατάω κάποιες στιγμές πχ όταν θα θέλουν να πάνε διακοπές να τα αφήνουν σε μένα τα μικρά τους…..
  9. Marin

Marin Administrator

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουμε ημίαιμα ζώα. Υπάρχουν χιλιάδες που πεθαίνουν στους δρόμους και οι οικογένειες που θα πάρουν τα μωρά του σκύλου σου, θα μπορούσαν να πάρουν ένα κουταβάκι του δρόμου. Γιατί να μην μας ενδιαφέρουν αυτά δηλαδή δε το καταλαβαίνω και να μας νοιάζει μόνο πως και πότε θα ζευγαρώσει ο σκύλος μας.

Εμείς είμαστε ηλίθιοι που τα στειρώνουμε δηλαδή?

Μαρίνα
  10. joan

joan New Member

Ola ayta pou les elafina einai poly kala kai makari na ginoun etsi opws ta perigrafeis. Alla den ginontai etsi panta. Milaw ek peiras. Kai krima den einai na sterithoun adespota skylakia thn eykairia na zhsoun se ena spiti?
  11. Marin

Marin Administrator

Όσο για το αν θα μείνουν τα κουτάβια στο δρόμο, πίστεψε με ότι δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος πότε και αν αυτός που θα δώσεις το ζώο σου θα το έχει για πάντα, αν θα το πάει στο χωριό στον ανιψιό του ξαδερφου κτλ.

Γιαυτό στην Ελλάδα τα βλέπουμε κρεμασμένα στα δέντρα, γιατί όλοι έχετε την άποψη ότι θα βρείτε καλά σπίτια.

Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά πλέον έχω αγανακτήσει με αυτά που ακούω, δεν είναι δυνατόν καθημερινά να αντιμετωπίζω τέτοια περιστατικά όταν όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα αδέσποτα, που στην τελική τα περισσότερα από σπίτια παρατημένα / κακοποιημένα είναι... ενημερωθείτε λίγο σας παρακαλώ, δεν είναι σωστό να είμαστε τόσο εγωιστές.

Μαρίνα
  12. elafina

elafina New Member

Μαριν, :?

Δεν λέω ότι έχεις άδικο ΟΚ? :)

Αλλά όλα είναι στο χέρι το δικό μας !!!
    Ναι θα ήτα ωραία να βρήκαν όλα τα σκυλιά σπίτι με αγάπη και τρυφερότητα!!!!
    ΑΛΛΑ όλα είναι στο ΧΕΡΙ μας ! :x

1ον εγώ σας ΕΓΩ δεν θα αφήσω τα μικρά στην μοίρα τους στο χωρίο στον ανιψιό κτλ ούτε να το συζητήσω ΓΙΑΤΙ? Μένεις στο χωριό κανένα πρόβλημα αλλά το σκυλί θα μένει μαζί με των ιδιοκτήτη που το πείρε από ΜΕΝΑ άμα θέληση να το δώσει κάπου ενημερώνει πρώτα από όλα εμένα για να μπουν τα νέα στοιχεία του ιδιοκτήτη στο βιβλιάριο υγείας του ΜΙΚΡΟΥ και εγώ θα πηγαίνω ανά διαστήματα να βλέπω τα μικρά μου πως είναι και σε τι κατάσταση ζουν!!!!! Από το νόμο είναι απογορευμένει να εγκαταλείψουν το σκύλο τους ΝΑΙ θα το κυνηγήσω ΝΟΜΙΚΟΣ γιατί υπάρχουν η νόμοι και καιρός είναι να τηρούνται ΠΟΙΑ !!!
    :-x ΚΑΙ αυτό στην Ελλάδα ζούμε παύει να υπάρχει για μένα ποία καιρός να αλλάξουμε !!!!
    :-x Άντε γιατί εμείς φταίμε για την κατάντια μας !!!
    Καιρός να τιμωρηθούν κάποιοι ασυνείδητοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!

Και τα αδέσποτα μπορούν να βρουν και ανάδοχες οικογένειες στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι προληπτική και νομίζουν ότι τα ζώα γίνονται πειραματόζωά !!! ΛΑΘΟΣ !!!!
    Υπάρχουν φιλωζωική όμιλοι στο εξωτερικό που σώζουν σκυλιά όπως Ισπανία καταδικασμένα για ευθανασία και αυτοί τα σώζουν και βρίσκουν οικογένειες και κρατούν και επαφή μαζί τους !!!!
    Καιρός να ανοίξουν λίγο τα μυαλό μας για να δούμε μια Βελτίωση !!!!

Δεν σου επιτίθομε Μαρίν αλλά γιατί είσαι τόσο απαισιόδοξη και αρνητική?
  13. Marin

Marin Administrator

Απαισιόδοξη και αρνητική επειδή έχω συγκεκριμένη στάση απέναντι στη ζωοφιλία? Δε νομίζω.

Τι να σου πω, αν νομίζεις πως μπορείς εσύ να κυνηγίσεις νομικά άνθρωπο που ΕΧΑΣΕ/παράτησε/κακοποίησε/έδωσε αλλού το σκυλί, είσαι όχι γελασμένη, αλλά μάλλον καθόλου ενημερωμένη όχι για ζωοφιλικά θέματα, αλλά γενικότερα. Εδώ εμείς κάνουμε ανάκριση, ρωτάμε από τα οικονομικά τους μέχρι το αν θα χωρίσουν τι θα γίνει ο σκύλος, αν σκοπεύουν να κάνουν παιδιά, αν τα θέλουν οι συγγενείς και ΠΑΛΙ ΕΞΩ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ.

Όσο για την απαισιοδοξία, αν δεις τι γίνεται έξω από αδέσποτα, θα καταλάβεις ότι δεν είμαι απαισιόδοξη, γιατί αν ήμουν δε θα μιλούσαμε τώρα.

Θα σου προτείνω κάτι. Ζευγάρωσε εσύ το ζώο σου και βρες σπίτια χωρίς τη βοήθεια του Pets.gr ή του φόρουμ και αν αυτά βρίσκονται υγιή και στα σπίτια τους μετά από τρία-τέσσερα χρόνια εγώ θα αλλάξω ζωοφιλική στάση.

Μαρίνα
  14. gikkat

gikkat New Member

den nomizo oti einai thema apaisiodoksias... apla profanos exoun dei polla ta matia tis kathos kai olon ton paidion tou pets.gr... kalo tha einai na "pernoume" kati apo tis empeiries tous, kati tha kseroun parapano...
  15. aggeliki

aggeliki New Member

η μαρινα εχει απολυτο δικαιο,δεν εχεις ακουσει τοσα για τις κακοποιησεις ζωων??εγω εχω δει φωτογραφιες κακοποιημενων ζωων και πραγματικα αν μπορουσα θα ηθελα να τους σκοτωσω αυτους που τα κανουν!και αυτοι που τα περνουν τα θελουν στην αρχη αλλα στην πορεια ολα αλλαζουν ετσι και τα τοσα αδεσποτα στους δρομους!
  16. Marin

Marin Administrator

Το τελευταίο παράδειγμα είναι το πιτμπουλ η Ηρα:

http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=606&Itemid=197

Κοντεψε να πεθανει απο ασιτια στη ταρατσα το σκυλι μεσα σε δυο μηνες ενω ενημερωναν το σωματειο οτι ζει στο σπιτι μεσα... τι λεμε τωρα.

Και αυτη η υιοθεσια εγινε απο αλλο σωματειο, αυτο το λεω για να μην ακουσω οτι "εμεις δεν επιλεγουμε τα σωστα ατομα", γιατι δεν ισχυει... απλα ειμαστε καφρολαος και απο το 90% των καφρων πρεπει να βρουμε το 10% των ιδανικων!!! Γιαυτο και ειμαστε αισιοδοξοι γιατι πιστευουμε οτι θα το βρουμε και τελικα παντα βρισκουμε και κανουμε υιοθεσιες στην Ελλαδα καλες, μονο που ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο γυριζει πισω.

Σημερα μου γυριζουν πισω γατα που εδωσα πριν ενα χρονο, σε υποτιθεμενη ιδανικη οικογενεια. Ηταν γατακι που γεννηθηκε σε εμας, γιατι πηραμε την ετοιμογεννη γατα απο το δρομο για στειρωση.

Η ατακα που ακουσα στο τηλεφωνο: Εχω αλεργια στις γατες (μετα απο ενα χρονο εμφανιστηκε) και για να μην αφησω το γατο στο δρομο, παρτε τον.

Μαρινα
  17. Nemo

Nemo New Member

Το μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι αρνούνται να καταλάβουν πόσο ΑΜΕΣΗ σχέση έχει το να ζευγαρώσουν το σκύλο τους με τα αδέσποτα που υπάρχουν στο δρόμο.

Και σας ρωτώ λοιπόν: από που νομίζετε ότι προέρχονται όλα αυτά τα αδέσποτα; Μήπως έχουν πέσει από τον ουρανό; Δυστυχώς ένας πολύ μεγάλος αριθμός προέρχεται από τις "εμπιστες" οικογένειες στις οποίες δίνουμε τα κουτάβια που γέννησε η σκύλα μας. Τα οποία μετά από λίγο καιρό παύουν να είναι κουτάβια και χαριτώμενα, οπότε δεν τα θέλουν πια. Ή ήρθε η ώρα για διακοπές και ξαφνικά θυμούνται ότι δεν έχουν τι να κάνουν το σκύλο, οπότε τι πιο απλό από το να τον αφήσουν στο δρόμο. 'Οπου φυσικά θα αναπαραχθεί και... η ιστορία επαναλαμβάνεται.

ΕΛΕΟΣ παιδιά. Δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας, είναι θέμα ΡΕΑΛΙΣΜΟΥ και ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ. Το Stray αυτή τη στιγμή έχει αναλάβει καμιά 40ρια κουτάβια τα οποία βρέθηκαν στο δρόμο και ψάχνουν σπίτι και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ αν δε βρεθεί κάποιος να τα πάρει. Σας είναι αδιάφορο αυτό ή θεωρείτε ότι δε σας αφορά;

Και αφού (elaphina kai ammophila) βρίσκετε τόσο καλές οικογένειες για τα κουτάβια , γιατί δεν τους προτείνετε να πάρουν ένα απ' αυτά που έχουν βρεθεί στο δρόμο; Θα ήθελα να μου πείτε έστω και ένα λόγο γιατί θέλετε να φέρετε και άλλα κουτάβια στον κόσμο, ενώ υπάρχουν τόσα που υποφέρουν.

Τέλος, διαβάστε αν θέλετε και το post της elpi στο http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?p=23 ... ight=#2343, νομίζω ότι τα λέει όλα.

Μαρία
  18. elafina

elafina New Member

Μαρίνα, :)

ΝΑΙ :-D πιστεύω πραγματικά ότι ΜΠΟΡΩ να κυνηγήσω νομικός κάποιων που έχει εγκατάλειψη ένα σκύλο!!!!
    Όλα πολύ καλά μου ακούγονται αυτά που τους ρωτάται για να υιοθετήσουν ένα σκυλάκι.
    1ον όταν υιοθετούν ένα σκυλάκι παίρνεται τα στοιχεία των νέων γονιών αριθμ. Ταυτότητας τηλ. Όδος κατοικίας ?
    2ον υπογράφουν κάποιο συμβόλαιο για το σκυλάκι?
    3ο μετά την υιοθεσία πηγαίνετε και επισκέπτεστε ανά τακτά διαστήματα τα σκυλάκια στο νέο σπιτάκι? ( χωρίς να σας έχει προειδοποιήσει κάποιος ότι ακούν ένα σκυλί σε ταράξα να κλαίει κτλ)!!!
    4ον τους προσφέρεται βοήθεια και συμβουλές για το σκυλάκι τους?
    5ον τους βοηθάτε στην εκπαίδευση την βασική λέω εγώ τώρα με των μικρό τους ανεξάρτητα ηλικίας
    6ον τους βοηθάτε να πάνε σε κάποιων εκπαιδευτή ?
    7ον τους προτείνεται τι να κάνουν το διάστημα των διακοπών τους ? ( που μπορούν να πάνε με τους τετραπόδου φίλους τους , camping νοικιαζόμενα δωμάτια ξενοδοχεία?)
    8ον τους συμβουλεύεται με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που έχει ένα ιδιοκτήτης σκύλου ?

Δυστυχώς από πολλούς οργανισμούς δεν δίνεται κάποια προσπάθεια και συνεργασία με των νέο ιδιοκτήτη !!!!!

Άμα γίνονταν κάτι έστω ελάχιστο από αυτά πιστεύω ότι θα υπήρχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ βελτίωση !!
  19. ktsirig

ktsirig New Member

Paidia kalimera ki apo emena,
    symfwnw oti i katigoria Pantremata den tairiazei sto concept tou olou site kai tis omadas tou Stray genikotera.
    Alla egw thelw na stathw se kati pou eipwthike men meses-akres, alla isws den egine ksekatharo:
    Egw proswpika eimai kata tou zeygarwmatos opoioudipote genikotera twn zwwn (katharoaimwn kai mi) gia ton poly aplo logo, oti dystyxws zoume stin Ellada. Egw de tha mporousa na eimai pote sigouros gia to ti tha apoginoun ta zwa pou tha xariza, i , an thelete, akoma kai oi apogonoi aytwn! Giati px mporei na xariseis ta 5 koutavakia pou tha kanei i skyla sou, alla an apo ayta ta 5 vgoun alla 20, poios eggyatai gia tin tyxi tous? Oi anadoxes oikogeneies? Ma tha sou poun, "ok, egw to diko mou to frontisa, gi'ayta pou ekane otan zeygarwse omws de mporw na vrw spiti". Kai tote ti kanoume? Analamvanoume na vroume spiti KAI se ayta?
    Episis, an ontws kaneis mporei na vrei spiti se 5 imiaima zwakia, giati na min parapempsei tous ypopsifious "goneis" se filozwika swmateia i se allous idiwtes pou pasxizoun na voithisoun kapoia atyxa zwakia pou einai IDI sto dromo? I frasi "A, ti wraio to skyli sou, otan to valeis na gennisei, dwsmou 1 koutavi", giati na min allaksei se "A, wraia ayta ta koutavakia pou mou esteiles oti frontizei to X swmateio, as parw ena na ta voithisw..."?
    Akoma kai me ta katharoaima yparxoun provlimata, sigoura pio elegxomena vevaia... Alla den einai kai liges oi fores pou vlepoume katharoaima zwa sto dromo... Ki ayta me xartia den ksekinisan? Me "pergamynes"... Oi arxikoi idioktites polles fores plirwsan xontra lefta gia na ta paroun.. Kai loipon? Ta lypithikan ta lefta tous? Oxi, ta paratisan giati den itan arketa epithetika, giati den kinigousan arketa, giati vgikan poly megala ,giati... giati... giati...
    Dystyxws o nomos enw apagoreyei tin ektrofi zwwn apo idiwtes gia na pwlithoun (den kserw an tin apagoreyei kai genika), kanenas de mporei na elegksei ti kanei o kathenas spiti tou me to skylo tou... Apla, protou kanete otidipote, peraste mia volta apo to section "Xarizontai" olwn twn sites pou asxolountai me zwa kai skefteite oti isws dinontas zwi kai se alla zwa, apla dyskoleyete tin tyxi aytwn pou idi dystyxws gennithikan adespota kai pou gi'ayta stin teliki prepei na noiastoume prwta an legomaste filozwoi...
    Einai tosa polla ta adespota re paidia, an mporeite na vreite anadoxous gia zwa pou den exoun akomi gennithei, giati den tous prowtheite se mas na piasei 10 fores perissotero topo?

Kostas
  20. Marin

Marin Administrator

Ναι σε όλα και πολλά παραπάνω. Μέχρι και δωρεάν εκπαίδευση και δωρεάν φιλοξενία, μεχρι μικροτσιπ βαζουμε και δινουμε σακουλακια για τις ακαθαρσιες ή δωράκια.

Περιμένω να βρεις κατάλληλες οικογένειες... και τα ξαναλέμε. Δε το λέω με ειρωνεία, να σε βάλω να ασχοληθείς θέλω για να πέσεις από τα σύννεφα.

Μαρίνα

Share This Page