Θα γινω κατοχως χαμστερ.Τα φωτα σας.

Discussion in 'Χάμστερ' started by Sadman, Oct 29, 2007.

1. Sadman

Sadman New Member

Καταρχας με λενε Σακη και ειμαι 15 χρωνων.Μεχρι τωρα ειχα μονο σκυλια για κατοικιδια γτ τα χαμστερ τα θεωρουσανε αιδιαστηκα.Με κατι τελευταιο που εγινε(βαριεμαι να γραφω)μου ζητησανε να δωσω τα 2 σκυλακια μου και να μεινω χωρης πετς.Τους ειπα για χαμστερ και δν ειχανε προβλημα!!!!!!!!
    Οποτε θελω να μου πειτε τα βασηκα δηλ. απο που να παρω για πχ,τι κλουβι,τι ροκανιδια,τι τροφη,πως να το κανω να με συμπαθησει και οτι αλλο θα με βοηθουσε να το αναθρεψω σωστα.
    Επεισεις σκεφτηκα οτι καλο θα ητανε να παρω ενα αρσενηκο και ενα θυληκο(ωστε να εχω και μωρακια).Αληθεια τα χαμστερ για ποσο καιρο ζουνε?
    Ευχαρηστω για τον κοπο σας εκ των προτερων.Και συγνωμη για τους τονους αλλα βιαζομαι και τα γραφω γτ εχω φροντηστηριο.
    Α μενω στην Θεσσαλονικη.Σκεφτηκα να δω στο Γιουσουρουμ για χαμστερ.Αλλα θα ηθελα αν γινεται να μου προτεινετε εσεις το απο που και
    πως.
    Επισεις μηπως ξερεται ποσο θα μου κοστισει?2 χαμστερ,1 κλουβι και για τα 2,τα αναλωσημα τους.
    Ευχαρηστω και παλι

EDIT
    Τωρα διαβασα κατι για guinea pigs.Τι ακριβως ειναι αυτα?Μηπως να παρω κατι τετοια αντι για χαμστερ?
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλως ηρθες!το σημαντικο ειναι οτι με τιποτα δεν πρεπει να παρεις ζευγαρι,ουτε καν 2 χαμστερ μαζι γιατι τα περισσοτερα ειδη μενουν μονα τους,αν βαλεις 2 μεσα ακομη και αν ειναι ζρσενικο ,θηλυκο θα μαλωνουν και μαλιστα αν κοιταξεις και αλλα θεματα με χαμστερ θα δεις οτι ενα απο τα δυο πεθαινει στον καυγα.αν παρεις αρσενικο-θηλυκο εκτος απο τα παραπανω θα γεννανε μεχρι και 12 χαμστερακια ανα 2 μηνες,και θα πρεπει μετα της 4 εβδομαδες να χωριζεις καθε μικρο σε δικο του κλουβι γιατι θα αρχισουν οι τσακωμοι.εκτος απο αυτο τα αρσενικα πρεπει να χωριζονται απο το θηλυκο αμεσως μετα το ζευγαρωμα και να μην αλλαζεις ποκανιδι για 2 εβδομαδες μετα την γεννησει τον μωρων γιατι αλλιως η μαμα χανει την μυρωδια της φωλιας και τα τρωει.μετα απο ολα αυτα πιστευω να καταλαβες γιατι δεν πρεπει να παρεις ζευγαρι,εξαλλου τα χαμστερ ειναι μοναχικα ζωακια.

οσον αφορα τα πραγματα που θα χρειαστεις,ειναι ενα κλουβι μεγαλο,χωρις πλεγμα μεταλλικο απο κατω,αλλα πλαστικο,που θα βαλεις μπολικο ροκανιδι και θα το αλλαζεις καθε εβδομαδα,ροδα απαραιτητα,πετρα ειδικη για τα δοντια του ,δοχειο νερου(με την μπιλιτσα),τροφη και χορτα απο το pet shop.τα χαμστερακια δεν ειναι ακριβα,4 ευρω το πολυ,αλλα πρεπει να του παρεις ενα μεγαλο κλουβι,διοροφο και αυτο κανει περιπου 40 - 50 ευρω.μην τσιγκουνευτεις ,παρε οσο πιο μεγαλο γιατι ελευθερα τα χαμστερακια διανυουν 5χιλιομετρα την ημερα,οποτε πρεπει να εκτονωνεται.υπαρχει και μια ειδικη μπαλα που μπορεις να τα βαζεις μεσα και να τρεχουν στο σπιτι χωρις να χαθουν ,αλλα δεν πρεπει να ειναι μεσα πανω απο 30 λεπτα την φορα,τους αρεσει πολυ,
    να και η ροδα
    http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1504\
    υπαρχουν πολλα θεματα με οδηγιες και πληροφοριες εδω για τα χαμστερ,διαβασε τα.καλη τυχη!
  3. Nemo

Nemo New Member

Καλημέρα και καλωσόρισες,

Τί εννοείς ότι θα δώσεις τα δύο σκυλάκια σου και θα πάρεις χάμστερ; Πού θα τα δώσεις τα σκυλάκια; Αφού είναι δικά σου δε σε πειράζει αυτό; Μήπως θα ήταν καλύτερο να προσπαθήσεις να πείσεις τους γονείς σου να κρατήσετε τα σκυλάκια και να πάρεις χάμστερ κάποια στιγμή αργότερα στη ζωή σου, που θα έχεις και δικό σου σπίτι; :wink:

Φιλικά,
    Μαρία
  4. aggeliki

aggeliki New Member

και εμενα δεν μου φανηκε καλο αυτο :?....
  5. gikkat

gikkat New Member

κι εγώ αυτή την απορία είχα...
    τα σκυλιά που θα τα δώσετε?
  6. Sadman

Sadman New Member

τα σκυλια δν μπορω να τα κρατησω με τπτ οποτε θα τα δωσω σε ενα γνωστο κολητο μου που τα ξερει και τον ξερουνε και δν θα υπαρχει προβλημα συμβιωσεις(και θα μπορω να τα βλεπω και οποτε θελω).

Στο θεμα μας παλι.Με αυτα που διαβασα οντως καλυθτερα να παρω μονο ενα θυληκο και αν χρειαστω μικρα μωρακια θα τα βαλουμε με ενως φιλου μου να ζευγαρωσουνε.
    Οκ για τα κλουβια κλπ τα καταλαβα.Αλλα επειδει μενω σε ενα χωριο εξω απο την Θεσσαλονηκη εχετε να μου προτεινετε κανενα πετ σοπ κοντα στα Δηκαστηρια ή στην Γιανητσων ή τελοσπαντων κοντα σε αυτες τοις περιοχες που με βολευει να παω.Δυστηχως δν με βολευει να παω 2-3 φορες Θες/νικη για ναπαρω τα χαμστερ.Οποτε ενα πετ σοπ που να εχει της "ωρας" θα με βολευε πολυ.
    Ευχαρηστω και παλι.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

δυστυχως εγω μενω Αθηνα και δεν ξερω απο Θεσσαλονικη. :?
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και να το βάλεις για λίγο στο κλουβί του φίλου σου, παλι το ίδιο θα κάνουνε! Γιατί τέτοιο κόλλημα να κάνει το χάμστερ μωράκια; Πίστεψέ με, δεν είναι και πολύ ωραίο θέαμα, και έχουν ευθύνη! Θα μπορέσεις επίσης να πάρεις αργότερα ξεχωριστά κλουβιά για ΟΛΑ τα χάμστερ; Ακόμα και αν σκοπεύεις να τα δώσεις, πίστεψέ με, δεν είναι εύκολα να βρείς σπίτια! Προς το παρόν πάντως καλό είναι να σκεφτείς καλά αν θέλεις πραγματικά χάμστερ και αν μπορείς να του παρέχεις όλα αυτά που χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένο! Και δεν εννοώ μόνο τροφές, κλουβιά, ροκανίδια, και τέτοια, αλλά αν έχεις τον χρόνο, την διάθεση, και κυρίως, την υπομονή, να κάνεις ένα χάμστερ να σε εμπιστευτεί!
  9. Sadman

Sadman New Member

χρονο και ορεξη και μερακι εχω παντα οσο αναφορα τα κατοικιδια.
    Απλα θελω να παρω χαμστερ γιατι 1ον:ειναι αξιαγαπητα 2ον:ειναι το μονο κατοικιδιο που δν βγαινει τοσο οικονομηκα επιβαρυνσημο και μου επιτρεπουνε να εχω αυτο το διαστημα.

Οκ για το ζευγαρωμα με πισατε.Δν θελω γεννητουρια!!!
    Αρα θα παρω ενα αρσενηκο και τελος.
    Δυστηχως δν μπορεσα να παω σημερα που ηθελα πολυ αλλα αυριο(αν βρω ανοιχτο μαγαζι)θα παρω ενα.
    Να ρωτησω για να σε εμπιστευτει ενα χαμστερ ακολουθουμε παρομοια διαδηκασια οπως με τα σκυλακια και τα γατακια?Δηλ. με φαγητο που τους αρεσει στο χερη μεχρι να μας εμπιστευτουνε?
  10. Ladykiller

Ladykiller New Member

Καλως ήρθες κι από μένα!
    Λοιπόν, για να σε συμπαθήσει ένα χάμστερ θα πρέπει κατ'αρχάς να μάθει την μυρωδιά σου. Την πρώτη βδομάδα μην έχεις πολλές απαιτήσεις, θα είναι η βδομάδα προσαρμογής!! Μην το παίρνεις στα χέρια σου, απλά βάζε το χέρι σου στο κλουβί και άφηνε εκείνο να σε πλησιάσει. Σιγά σιγά και όταν θα έχει αρχίσει να σε συνηθίζει θα μπορείς να το χαϊδεύεις και να μην έχεις πολλές επιθέσεις δαγκώματος! Θέλει να τα πιάνεις με μαλακές κινήσεις για να μην νιώσουν ότι απειλούνται και να προσέχεις μην σου πέσουν επειδή γλιστράνε απ'τα χέρια πολύ εύκολα!

Όσο για το πόσο ζούνε, εξαρτάται. Τα Syrian ζούνε ίσως κάτι παραπάνω απο 2 χρόνια και τα Dwarf κάπου 1,5.

Και θα στο ξαναπώ κι εγώ. ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ!!! Πέρα απ'το ότι δεν θα είναι όλοι επιζώντες μετα, γίνεται πολύ πιο δύσκολη η φροντίδα τους. Εγώ πήρα μια θηλυκιά και μου βγήκε γκαστρωμένη, και τώρα έχω 7 χάμστερ στο σπίτι και δεν ξέρω πως να τα χειριστώ!

Επίσης, τα αρσενικά είναι πιο μαμούχαλα απ'τα θηλυκά, τα οποία δεν κάθονται σε ένα μέρος με τίποτα!
    Αυτά και από μένα...
  11. Sadman

Sadman New Member

ΟΚ σας ευχαρηστω ολους.Θα παω σε λιγες ωρες να παρω(αν βρω ανοιχτω μαγαζι)
    Οτι αλλη απορια εχω θα ρωτησω.
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Επίσης καλό είναι να μην επιχειρήσεις να το πιάσεις πριν να σε εμπιστευτεί τελείως γιατί το ένστικτό του του λέει οτι το έπιασες γιατί θέλεις να το φας! Ένα άλλο κολπάκι που μπορείς να κάνεις για να συνηθίζει την μυρωδιά σου είναι το εξής: Πάρε 1-2 χαρτοπετσέτες και βάλε τις μέσα απο τα ρούχα σου, έτσι ώστε να ακουμπάνε το δέρμα σου (μην φορέσεις αρώματα εκείνη την ημέρα), και άσε τις εκεί μιά ολόκληρη μέρα. Έτσι θα ποτίσουν απο την μυρωδιά σου! Μετά κάνε τις ροδέλες και βάλε τις στο κλουβί! Λογικά το χαμστεράκι θα τις πάρει να της βάλει στην φωλιά του, και έτσι θα μάθει να μην αντιδράει φοβισμένα στην μυρωδιά σου πιο γρήγορα!
  13. Ladykiller

Ladykiller New Member

Καλό αυτό!
    Έγραψες πάλι!!
    :-D
  14. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ε, τώρα, ή είμαστε Μάστερ, ή δεν είμαστε!
  15. Sadman

Sadman New Member

ευχαρηστω νιβα θα το κανω.
  16. Accursed

Accursed New Member

γεια σας παιδιά,

τις επόμενες ημέρες σκοπεύω κι'γω να πάρω έναν νάνο,
    ωστόσο δεν έχω πετύχει κάποιο κατάστημα όπου να έχει ένα
    σπιτάκι που να μου αρέσει :cry:

Έψαχνα, βασικά, για το Habitrail Mini, χωρίς επιτυχία μέχρι
    στιγμής..

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάποιο κατάστημα όπου θα μπορούσα
    να το βρω; Γιατί απ' το εξωτερικό ανεβαίνει αρκετά η τιμή.

εντός Αθηνών βέβαια :)

ένα ηλεκτρονικό κατάστημα όπου το διαθέτει είναι το:

http://rongeurboutik.com/catalog/produc ... cts_id=501

για όσους θέλουν να το δουν.

Ό,τι άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες φυσικά!

Υ.Γ: Με το πρώτο μου post με απαιτήσεις ήρθα :-D
  17. aggeliki

aggeliki New Member

καλως ηρθες!η niva2gr ειναι η ειδικη στα χαμστερ,περιμενε λιγο και θα σου απαντησει :)πως ειναι αυτα τα χαμστερακια,εχεις καμια φωτο?
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική είναι τα μικρούλικα, όπως η Μπλε της Μαρίας.

Παρόλα αυτά γιατί δεν του παίρνεις ένα μεγαλύτερο κλουβί κι ας μην είναι και τόσο φανταχτερό. Δεν ξέρω βέβαια και σίγουρα μήπως οι νάνοι είναι αλλιώς, αλλά γενικά τα χάμστερ όσο χώρο τους δώσεις τόσο το καλύτερο.
  19. Accursed

Accursed New Member

μια φωτογραφία που βρήκα:

http://s176.photobucket.com/albums/w164 ... o-0068.jpg

το μέγεθός τους είναι γύρω στα 4 με 5 εκατοστά.

Σε ένα κατάστημα βρήκα mini hamster σαν αυτά της φωτογραφίας του
    κλουβιού (δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω ξέχωρες φωτογραφίες):

http://www.e-pet.gr/product_info.php?products_id=2495

τα οποία μου τα ανέφερε ο καταστηματάρχης σαν roborovski, ωστόσο
    επειδή έχουν ρίγες δεν ξέρω καταπόσον αληθεύει.
    Αλλά φάνηκαν ιδιαίτερα φιλικά :)
  20. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Καλωσήρθες Accursed! Όλα τα κλουβιά τύπου Habitrail είναι πολύ μικρά! Το συγκεκριμένο μάλιστα θα το χαρακτήριζα ασφυκτικό! Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το μεγαλύτερο σε φάρδος κλουβί που μπορείς να βρείς, γιατί ιδιαίτερα να νανάκια χρειάζονται πολύ χώρο για να κινηθούν! Πάντως θα σου προτεινα να πάρεις ένα κλουβι σαν της δικής μου, της Μπλέ:
    http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=2230
    Έκανε 35 ευρώ αλλά μπορείς να βρείς και φθηνότερα κλουβιά των 25 ευρώ, με ίδιο φάρδος, αλλά με κάγκελα αντί για πλαστικό κάλυμμα!

Share This Page