Τυμπανισμος,διατροφή κ' φαρμακα! HELP

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by darkkatrina, Sep 5, 2008.

1. darkkatrina

darkkatrina New Member

Συγνωμη που παλι ενοχλω αλλα δεν ξερω που αλλου ν'απευθυνθω.
    Εχω καταλαβει οτι το κουνελι μου εχει προβληματα τυμπανισμου, απ'οτι διαβασα στο σχετικο σας αρθρο, εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα που αναφερετε.
    Το θεμα ξεκινησε εδω κι ενα μηνα οπου μαδαει σαν τρελλο και τρωει παρα πολλες τριχες φανταζομαι. Κανει συνεχεια 'κομπολογια'. Προσπαθω οσο μπορω να το προσεχω,του βαζω πιο πολλα λαχανικα,το βουρτσιζω οσο καθεται,αλλα συνεχεια αλλαζει διαθεσεις, δηλαδη τη μια κανει κακα σαν κομπολογια και την αλλη μεγαλα και μαλακα. (απο το μαρουλι φανταζομαι)Φαινεται πως δεν εχω βρει την σωστη ισορροπια.
    Πριν καιρο πηρα τον κτηνιατρο και του ειπα για τα 'κομπολογια' και μου εδωσε Νυjol αλλα το πειραξε στο εντερο.
    Απ'οτι καταλαβαινω, το μικρο μου, παιδευεται συχνα με αερια, συχνα χανει την διαθεση του, κουλουριαζεται και τρεμει λιγο, δεν τρωει δεν πινει, για μερικες ωρες. Δεν το ξανακανε για πανω απο 24 ωρο αλλα το παθαινει συχνα.
    Δεν ξερω αν πρεπει να του δινω το infacolic (Που περιεχει simethicone) οταν το παθαινει,αλλα φοβαμαι μην παθει το ιδιο με το nujol? O κτηνιατρος δεν το ξερει οποτε δεν εχω αποψη απο κει (και μου κανει εντυπωση που δεν το ξερει!!)
    Επισης, οταν ειναι ετσι, με τυμπανισμο, τι κανει να τρωει? Λαχανικα ή ξηρα τροφή?
    Του χαϊδευα πριν την κοιλιτσα μηπως το ανακουφισω (τρελλενεται για χαδια ευτυχως) και την ακουσα να γουργουριζει, το κουνελι δεν εφευγε οποτε φανταζομαι δεν πονουσε, αρα ειναι καλο να την ακουω? Η κανω κακο αραγε?
    Και ειναι και κατι αλλο που δεν εχω ακουσει/διαβασει κανενα να το αναφερει....
    Αρκετα συχνα, τις τελευταιες βδομαδες, εκει που καθεται αρχιζει να εχει κατι σαν 'σπασμους'. Τιναζεται το πισω μερος του σωματός του, μια φορα, μετα απο λιγο αλλη μια, μετα απο λιγο παλι, για 5-6 φορες. Αυτο καθεται ακινητο μεχρι να του περασει και υστερα συνεχιζει σα να μην τρεχει τιποτα. Να ειναι λοξυγκας?? Μα δεν τιναζεται το μπροστινο του μερος, μονο το ποπουδι του! Μηπως απο τα αερια? σας εχει τυχει ποτε?
    Αυτες τις πολλες αποριες εχω και φοβαμαι, οποτε το βλεπω να ποναει, ποναει η ψυχη μου και μακαρι να υπηρχε καποιο φαρμακο που να το ανακουφιζε!...... :?

Share This Page